Kак да оформим храстите и живия плет в градината

Kак да оформим храстите и живия плет в градината

Пролетта вече е факт и вече си мислим за предстоящите топли и вълнуващи вечери в градината или в двора, как ще прекарваме повече време на открито сред природата. Затова сега е моментът да се погрижим за градината пред дома, да й придадем вида, който ще я превърне в нашето уютно местенце навън, да й вдъхнем очарование и стил.

Наред с цветята, някои от най-значимите елементи в градината са храстите и живият плет, които освен прекрасна декорация са и естествена ограда за двора. С тях може да преградите визуално пространствата, да разделите двора на отделни зони, да оформите индивидуални кътчета за всеки или просто да придадете уникалност на вашата градина.

Kак да оформим храстите и живия плет в градината

Живите плетове могат да бъдат от ниски бордюри до високи живи стени. Те могат да бъдат оформени в пейзажен стил или в строго геометрични форми, чрез редовни резитби. Освен това плетът дава възможност да развихрите въображението си и да оформите разнообразни форми, да регулирате височината, да съчетавате различни растения.

Kак да оформим храстите и живия плет в градината

И при плета, и при храстите с подрязване може да променяте формата и височината и така да придадете различно звучене на градината. Тук ще научите, как да го направите правилно.

Kак да оформим храстите и живия плет в градината

Грижата за поддръжката на живия плет и храстите е много лесна и не изисква влагането на допълнителни средства след засаждането. Остава удоволствието от постигнатата хармония с природата.

Kак да оформим храстите и живия плет в градината

Кои са някои от най-подходящите за живия плет растения?

Габър -  вирее в тежки и мокри почви и бързо достига над 2,5 м височина.

Бук - както зеленолистите, така и пъстролистите сортове могат да се подкастрят така, че да се получи висок, оформен жив плет, който да спира вятъра. Букът понася варовита почва и открити места.

Див чемшир - отличен избор както за слънчеви, така и за сенчести места. Образува плътна бариера, която става пъстра с появата на плодчета или ако сте избрали пъстролистен сорт.

Туя - едно от най-красивите и най-предпочитани за жив плет растения. Тя има смарагдовозелен цвят и конусовиден гъст растеж. Издръжлива е на минусови и високи положителни температури. Препоръчва се да се подрязва поне веднъж в годината, за да се поддържа гъста.

Кипарис - основното му  предимство, заради което е много търсен, е бързият му растеж – той израства по около 80-90 см за година в началните си години и може да достигне до 18 м височина.

Пираканта - издръжливо вечнозелено растение, което е декоративно през всички сезони. През пролетта цъфти с бели цветове, а след това създава красиви и трайни топчести плодове в червено или оранжево, които се запазват през зимата. Сухоустойчив и невзискателен към почвата вид.

Лавровишна - популярен вечнозелен храст с едри лъскави листа с добри декоративни качества през цялата година. Достига до 2 метра височина, като образува плътна преграда. Предимствата му са, че е сенкоиздръжлив вид и понася влага.

Kак да оформим храстите и живия плет в градината

Kак да оформим храстите и живия плет в градината

Как да оформим и какво може да постигнете с редовна поддръжка и правилните инструменти?

Т.нар топиарни форми изобразяват различни геометрични форми – големи или малки според вашите предпочитания или големина на градината. Това изкуство е базирано преди всичко на използването на вечнозелени храсти и изисква умения. Затова, ако сте начинаещи заложете на единична сфера или конус, а с течение на времето, когато се усъвършенствате, опитайте да придадете по-сложни форми и фигури.

Едно от най-лесните за оформяне растения е чемширът, а сред популярните форми са сфера и конус.

Ако не успеете да създадете идеалната фигура от първия път не се отчайвайте, с времето ще се усъвършенствате и ще постигнете желания ефект.

Как да ги оформим и какво може да постигнете с редовна поддръжка прочетете тук

Kак да оформим храстите и живия плет в градината

За да постигнете всичко това, разбира се ще се нуждаете и от правилния набор инструменти. Особено подходяща за оформяне и поддръжка на малки храсти с дребни листа и вечнозелени живи плетове е акумулаторната ножица за храсти STIHL HSA 25, която може да се използва и за довършителни работи по краищата на тревни площи. Мощната акумулаторна батерия осигурява пълна свобода на действие и при продължително използване на ножицата. Препоръчваме ви и другите модели ножици и уреда за жив плет от асортимента на STIHL, които ще улеснят работата Ви, независимо дали ще подрязвате храсти и жив плет с височина до гърдите или ще оформяте по-високи живи плетове.

 

За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...