Не е тайна, че на Изток е обичайно да се яде храна с пръчици. Но защо в Азия в по-голямата си част не се използват "традиционни" прибори за хранене като вилица и лъжица. Съвсем очевидно е, че яденето на ориз е по-удобно с лъжица, а на спагети - с обикновена вилица.
Разчупете атмосферата у дома с тези по-различни идеи за една толкова семпла мебел – рафтовете. Дървото: Мас...
15/12/2015Предполага се, че първите пръчици са се появили на територията на Китай преди около 3 хиляди години. Първото писмено споменаване на пръчки в китайски документи датира от около 10 век пр.н.е. Защо тя е измислена на Изток, не се знае със сигурност. Смята се, че появата им идва предвид спецификата на местната кухня, в частност, методите за готвене на месо, нудъли и ориз.
Като се има предвид, че човек прекарва в банята 30 минути дневно, има много неща, върху които да поразмишлявате, пред...
11/04/2017Факт е, че почти цялата храна в Китай (и съседните държави) е била приготвяна на огън в големи дълбоки съдове. Това се прави с цел, да се съхранява по-дълго, включително в горещо състояние. Съответно необходим е бил и подходящ инструмент за изваждане на ориза от съда. За местните жители през I хилядолетие пр.н.е. е очевидно, че най-лесният начин е с помощта на импровизирани щипки - две дървени или бамбукови пръчици.
Постепенно използването на "китайски пръчици" се превръща в традиция. Първоначално появявайки се сред обикновените хора, те мигрират и към по-висшите класове. След това около приборите за хранене започна да се оформя истински култ. Появи се етикет на използването на клечки, правила и дори религиозни ритуали. Най-скъпите пръчки са направени от керамика, стъкло, нефрит, сребро и кост. Обикновените хора се задоволявали с дървени и бамбукови пръчици.
Лъжицата е била разпозната на изток в началото на нашата ера, но в региона не се е вкоренила поради същите специфики на местната кухня. Освен това жителите на тези държави традиционно се славят със своето дълбоко зачитане на традициите на своите предци и затова на различни „съмнителни нововъведения“ винаги се е гледало по-особено. Освен това лъжиците и вилиците са по-трудни за направа от пръчките.
В нашите географски ширини няма как да прекараме зимата без отопление. Но как да се отопляваме правилно? Има ли значе...
30/10/2018