Когато избирате цветове, с които да боядисате някоя стая и дома, обикновено дилемата е между топлите и студени тонове. Червени, жълти, портокалови и жълто-зелени, заедно с различни други комбинации от тези цветове, са именно топлите цветове.
Известно е, че те увеличават адреналина и скоростта на дишане, повишават кръвното налягане и телесната температура, карат ни да усещаме повече топлина. Колкото по-силен е цветът, толкова по-силен е този "затоплящ" ефект.
Топлите цветове често напомнят на слънчева светлина, пясък, огън и жега. Тъй като те често придават "личност" на пространство и са идеални за добавяне на интересен елемент към нежните стаи и балансират добре с неутрални цветове.
Топлите цветове могат да направят големите стаи да изглеждат по-чисти и по-интимни, а северните и тъмни стаи изглеждат по-леки и топли.
Те обаче имат енергизиращ ефект, затова не е добра идея да използвате ярък топъл цвят като доминиращ в спалня, трапезария или друга стая, където искате да предразположите към релакс.
Топлите цветове работят добре с традиционен декоративен стил. Ако това е вашият стил, опитайте да използвате заглушен топъл тон като доминиращ цвят.
В случай, че цветовата схема в дома ви доминира в големи количества топли цветове, опитайте да балансирате един или два хладни нюанса. За да направите най-добрия избор, изберете цветовете в противоположните краища на цветното колело. Например балансирайте слънчево жълто с мек люляк или тъмно лилаво.
Белите, черни, сиви и неутрални тонове работят добре в топла цветова схема и в зависимост от подтоновете на цвета те могат да изглеждат топло или хладно. Топлият неутрален елемент може да балансира хладните тонове като синьо, зелено или студено червено.
Когато избирате топли цветове, имайте предвид, че това, което виждате на картела може да е по – различно от това, което ще излезе на стената ви. Затова инвестирайте в малко количество боя и вижте как ще изглежда цвета спрямо светлината и обзавеждането ви.
За още идеи - следвайте ни в Instagram