Когато започнем да ремонтираме, се опитваме да мислим чрез всеки детайл, да изчисляваме всеки квадратен сантиметър. И това е обяснимо – крайният резултат е важен, защото ефектът ще ни радва в следващите няколко години. В този ред на мисли голямо значение има цветът, който избираме за основен в нашия дом. Защото нюансът на стените или тапицерията на новия стол, които обикновено не забелязваме са в състояния значително да повлияят на нашето настроение и здравословно състояние. Искате ли да живеете в хармония и уют? Не забравяйте за основите на цвета и използвайте правилно цвета в интериора.
Цветът засяга нервната система много повече, отколкото си мислим. Ако сутрин нямате настроение, сила и желание да излезе от леглото или вечер не може да заспите, може би причината се крие в цвета на стените в спалнята.
Нека се опитаме да разберем основните нюанси и тяхната способност да фирмират нашето състояние.
Светли, яки нюанси на зелено, синьо, жълто и оранжево ще бъдат подходящи за интериора на всекидневната, кухнята или трапезарията. В крайна сметка тези цветове са заредени с енергия, оптимизъм и предполагат комуникацията. Те обаче не се препоръчват за стените на спалните. Ако държите на тях, по-добре е да се ограничите до отделните елементи на мебелите.
Жълтият и оранжевият цвят визуално "повишават температурата" в стаята и я нагряват. Ето защо те са подходящи за "студени" стаи, обърнати на север.
Ако харесвате синьо, не го слагайте като основен цвят за трапезарията или хола. Според психолози той намалява желанието за общуване и предразполага към себеобръщане и вътрешен монолог.
За тази стая изберете сенките на "тъмната страна" на спектъра като тъмночервено, бургундско, лилаво или тъмнозелено. Използвайте ги умерено, защото те могат и да потиснат. Ако балансирате правилно обаче те дават усещането за сигурност и комфорт.
Студени пастелни нюанси на синьо и зелено са идеални за спалнята, защото допринасят за отпускане и концентрация. Сънят в стая с пастелни стени ще бъде много по-лек и спокоен.
Червеното е традиционно свързано с натрупването на енергия, но и с агресията. Това е цветът на стимула. Специалистите не препоръчват използването му като основа, особено при проектирането на детска стая, но като елементи на мебели или декор, той ще направи пространството по-динамично.
Оказва се, че сивото не трябва да се използва широко в кухнята, защото може да потисне апетита. За да балансирате, съчетайте с червено.
Кафявото също не е най-добрият избор като цвят на стените. Той се смята за най-депресиращия, дори е по-тежък от черния, но може да бъде като аксесоар или емемент.
Всеки цвят обаче има различно въздействие при отделния човек. Ако вие все още търсите вашия – експериментирайте и намерете тези, които ви влияят най-добре.
Источник: https://www.novate.ru/blogs/230616/36902/