Любима чаша, тениска, четка за зъби и др. – нещо, с което понякога е толкова трудно да се разделим. Но малко хора знаят, че всяко, дори и най-скъпото нещо, има някакъв определен живот, след което си струва да се отървете от него без съжаление. Това правило важи не само за различни видове дреболии, но и за предмети от бита.
Какво правите със старата дъска за рязане, чашите за чай, след като са използвани над 10 години, рендето или приборит...
22/01/20161. Одеяла и възглавници
Завивките и възглавниците, колкото и удобни да са, не могат да служат вечно. С течение на времето всичко се износва, натрупвайки частици кожа, пот и прах, като по този начин създава благоприятна среда за размножаване на бактерии и други микроорганизми, както и различни видове алергени. Освен това, дори висококачествените възглавници и одеяла ще се износят с течение на времето, намалявайки комфорта. Имайте предвид, че продължителността на живота на една възглавница варира значително в зависимост от редица фактори, включително качеството на пълнежа, навиците за грижа и почистване и честотата на употреба. Като цяло повечето експерти препоръчват смяна на възглавниците на всеки една и половина до три години.
Всички сме заобиколени от стари и ненужни вещи, които все не изхвърляме с мисълта, че може да ни послужат някой ден. ...
28/07/2016Що се отнася до експлоатационния живот на одеялата, той също варира в зависимост от качеството на материала, правилата за грижа и почистване, както и честотата на употреба. Като цяло, с правилна грижа, повечето одеяла ще издържат няколко години (пет до седем). С течение на времето обаче материалът започва да се износва, губи своята мекота и изолация и става по-малко ефективен при задържане на топлина. Важно е да обърнете внимание на състоянието на одеялата и да ги смените при необходимост, за да избегнете дискомфорта, като по този начин осигурите подходяща топлина през по-студените месеци и прохлада през по-горещите.
2. Матраци
Матраците обикновено имат по-дълъг живот в сравнение с възглавниците и одеялата. При правилна грижа те могат да издържат много години. Подобно на други текстилни продукти, матраците се деформират и замърсяват с времето, събирайки прах, пот, частици кожа, бактерии и алергени. Тъй като се износват, те стават по-слаби в подкрепа, което води до дискомфорт и болки в гърба. За да удължите живота на матрака, той трябва да се обръща редовно. Но е необходимо да смените матрака седем до десет години след покупката и ежедневната употреба.
3. Дъска за гладене
Малко хора знаят, но дъската за гладене също има експлоатационен живот и, за съжаление, не винаги е дългосрочен. Те обикновено са изработени от дърво или метал и могат да издържат от две до пет години при правилна грижа. При редовна употреба повърхността на дъската се износва и подложката се свива, което се отразява на ефективността на гладене. За да удължите експлоатационния й живот, е важно да използвате защитно покритие и да избягвате прекомерния натиск върху дъската по време на гладене. Освен това се препоръчва редовно почистване, за да се предотврати натрупването на замърсявания и петна.
4. Пердета и завеси
Срокът на експлоатация на завесите варира в зависимост от качеството на материала, честотата на употреба и нивото на грижа. По правило висококачествените завеси с правилна грижа могат да издържат няколко години, но с течение на времето все още започват да показват признаци на износване. Това се дължи на излагане на слънчева светлина и влажност. Също така е важно да запомните, че завесите, които докосват пода, се износват по-бързо от тези, които не достигат до него. Това е така, защото постоянното триене и контакт с пода може да доведе до по-бързото износване на тъканта. Освен това животът на кухненските завеси е значително по-кратък от тези, използвани в други помещения, поради наличието на пара, дим и мазни пръски по време на готвене. С течение на времето всичко това води до петна и увреждане на тъканта.
5. Постелки за баня
Изтривалките за баня обикновено имат по-кратък живот от текстилни и гумирани продукти поради излагане на вода. С течение на времето прекомерно високата влажност води до износване на материала на постелката, което означава, че тя ще бъде по-малко ефективна при абсорбиране на вода и предотвратяване на подхлъзване. В допълнение, влажната и влажна среда ускорява растежа на мухъл, което допълнително съкращава живота на килима. Средната продължителност на живота на една постелка за баня варира от шест месеца до две години, в зависимост от качеството на материала и честотата на употреба (важно е да запомните, че постелките с по-високо качество ще издържат много по-дълго). Освен това, за да удължите живота му, трябва да се грижите правилно за него. Препоръчително е да се мие и почиства редовно, приблизително на всеки една до две седмици. Така можете да се отървете не само от натрупаната мръсотия и бактерии, но и от неприятната миризма.
6. Кухненски дъски
Кухненските дъски за рязане могат да издържат дълго време, ако се грижите правилно за тях. Въпреки това, те често са обект на интензивна употреба и излагане на влага, топлина и следи от нож, което може постепенно да ги накара да се разрушат и да станат по-малко ефективни за предназначението им. За да удължите живота на вашата дъска, важно е да я почиствате и дезинфекцирате редовно, като избягвате използването на агресивни химикали или абразиви, и да я третирате с безопасно за храна масло поне веднъж месечно. Като правило се препоръчва кухненските дъски да се сменят на всеки една и половина до две години, в зависимост от материала и състоянието на дъската. Дървените дъски може да издържат по-дълго от синтетичните дъски за рязане, но все пак трябва да се сменят редовно, тъй като се износват, деформират и образуват упорити петна. Пластмасовите плоскости могат да покажат признаци на износване по-бързо, като дълбоки прорези или вдлъбнатини, които могат да натрупат бактерии с течение на времето.
7. Тигани
Тиганите са незаменими кухненски прибори, които при правилна употреба могат да издържат доста дълго време, но все пак рано или късно изискват подмяна. Висококачествените тигани, изработени от материали като неръждаема стомана, чугун или мед, могат да издържат много години при правилно почистване и грижа. Тиганите с незалепващо покритие обаче имат кратък живот, тъй като покритието се износва с времето и става по-малко ефективно. Важно е да избягвате прегряване на тигани с незалепващо покритие и да не използвате метални шпатули, прибори или абразивни препарати/почистващи препарати, тъй като те могат да повредят повърхността на тигана. Честотата, с която трябва да сменяте тигана, варира в зависимост от качеството на тигана, колко често се използва, колко добре е бил поддържан и дали има петна или драскотини. По правило експлоатационният живот на среден тиган е от две до пет години, а по-качественият е от три до седем.