6 мита за разчистването

6 мита за разчистването
Източник: freepik.com

Когато говорим за чистене, всички искаме да е бързо, лесно и по възможност – най-ефективно. Но често попадаме в капана на някои митове, които вместо да помагат, саботират усилията ни. Нека видим кои са те и как да ги преодолеем.

Свежи идеи за подреждането на малкия дом

Ако живеете в гарсониера или в студио апартамент, не означава, че трябва да се самосъжалявате. Миниатюрното жилище вс...

18/03/2018

Мит 1: Трябва да направите всичко наведнъж

Можете да се справите с общо почистване на апартамент за един ден само ако наемете екип от професионалисти и просто наблюдавате тяхната работа. Истината е, че никой не знае кои неща са необходими и кои могат да бъдат изхвърлени. Освен това не пренебрегвайте психологическия аспект на проблема: ще трябва да вземете много решения относно стойността на предметите. Например за някои хора поздравителни картички от любими хора, билети за филмови премиери, на които сте ходили, или стар мобилен телефон може да не означават нищо, но за вас това ще са най-ценните неща. Не е чудно, че разчистването е толкова психически изтощително.

10 места, които трябва да подреждате всяка седмица

Някои места у дома са магнити за вещи, които се трупат и колкото и да се стараем да ги държим подредени, в един момен...

29/12/2016

6 мита за разчистването

Мит 2: Трябва да сте безмилостни

Комплект на баба, рисунки на деца, които вече са пораснали, сувенири от пътувания - обикновено се препоръчва да изхвърлите всичко това, за да не заема място и да не претрупва пространството. Смята се, че нещата, които не използвате (например в рамките на една година), нямат място в живота ви. Това обаче не е съвсем правилният подход. Трябва да се съсредоточите не само върху необходимостта и функционалността на предмета, но и върху това какви емоции и спомени предизвиква и дали носи радост.

Ако обичате плюшеното зайче, с което сте спали като дете, или плакатите на любимия си актьор, пазете ги: нещата, които ви правят щастливи, трябва да присъстват в живота ви. Но предмети, които не носят нито практическа, нито емоционална полза, могат да бъдат дарени, продадени или изхвърлени.

Мит 3: Сантименталността ще ви попречи да изхвърлите боклука.

Добре, емоционалната привързаност към рисунките, плюшеното зайче и магнитите за хладилник не са толкова лоши. Но какво ще стане, ако не искате да изхвърлите десетки неща, защото пазят много спомени? Има само един изход – дайте си време. Просто поставете тези елементи в отделна кутия и се върнете при тях след месец или два и попитайте дали ще ви липсват след седмица или след година.

Освен това има много други начини за запазване на спомени. Правете снимки, например. Ако събират прах на рафта с години, дигитализирайте ги и създайте албум онлайн. Така че такива снимки не могат да бъдат докоснати с ръце, но все пак предизвикват приятни спомени, докато ги гледате, нали?

6 мита за разчистването

Мит 4: Разчистването трябва да се направи само веднъж

Този мит е най-смешният и най-нелепият. Възможно ли е едно почистване веднъж завинаги? За съжаление не. За да поддържате апартамента чист и подреден, трябва да го правите редовно. Същото е и с разчистването. Остаряваш, получаваш нови неща. Съответно след известно време те се натрупват отново и се нуждаят от почистване. Освен това не забравяйте за първата точка от нашия списък - няма да можете да направите всичко наведнъж.

Мит 5: Пазете само онези неща, които ви носят радост

Мари Кондо, японски автор и експерт по разчистване на дома, веднъж каза, че когато разчиствате, е важно да оставите след себе си неща, които носят радост. Тази идея обаче е доста изопачена. На първо място, важно е да се вземе предвид функционалността и практическата стойност. Но ако съвестта не ви подтиква да изхвърлите стара ваза или чаша с пукнатина, донесена от чужбина, оставете я - никой няма да ви съди.

6 мита за разчистването

Мит 6: Трябва да бъдеш аскет

В много статии можете да проследите идеята, че най-добрият начин да поддържате апартамента си чист и подреден е да се придържате към правилата на минимализма, те казват, че колкото по-малко неща, толкова по-добре изглежда пространството, защото няма визуален шум. И като цяло тази идея има право на живот, но е важно да се разбере, че минимализмът не е равен на аскетизма - това са различни неща. Ако имате две дъски за рязане – едната за зеленчуци и плодове, а другата за месо – няма нужда да изхвърляте нито една от тях, тъй като и двете изпълняват специфични функции в кухнята. Основното е, че трябва да запазите това, което обичате и използвате.

За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...