Дезинфекцията на дома с естествени, нетоксични почистващи препарати може да звучи като много сложна задача, но всъщност е доста проста. Всъщност, по-голямата част от естествените антибактериални дезинфектанти са в кухнята ви и са в пъти по – евтини от тези химическите почистващи препарати. Естествените почистващи препарати не само са по-безопасни за здравето на децата та ви, на вас , на домашните любимци и за околната среда.
Ежедневната поддръжка на дома не означава само ежедневно чистене, да имате правилна техника и стратегия, но и да разп...
11/04/2018Ето как да поддържате хигиената у дома в продукти, които ще намерите в килера.
Бял оцет
Всички знаем, че когато започваме да приготвяме храната, трябва да измием ръцете си, да използваме отделна чиния за с...
01/04/2018
Направен от оцетна киселина и вода, белият оцет лесно почиства мазнините и премахва плесен, миризми, петна и натрупване на восък. Благодарение на високата си киселинност, белият оцет намалява повърхностните бактерии, което го прави безопасна алтернатива на белината. В едно проучване от 1994 г. от Journal of Environmental Health е установено, че третиране с бял оцет води до намаляване на количеството бактерии безопасно, макар и малко по – малко ефективно от химическите препарати.
Водка
Тъй като повечето видове водка са с 80% или 40% алкохол, тя също може да се използва като дезинфектант за премахване на плесен и мухъл. Подобно на оцета, водката обезмаслява, премахва петна, освежава тъканите, но без да остава специфичната й миризма. За да се възползвате от силата й пълноценно, потърсете напитка с поне 60% алкохол и я оставете да престои няколко минути, за да може алкохолът да свърши работата си.
Лимон
Лимонената киселина работи чудесно върху алкални петна като сапунена пяна. Лимоните могат да се използват и за дезинфекциране на непорести повърхности и блестящи окислени метали – например за старите медни съдове и тигани. Освен това лимонът помага за намаляване на бактериите върху твърди повърхности, но е по-малко ефективен от оцета и търговските почистващи препарати. Предимството му обаче е хубавият аромат.
Водороден пероксид
Ако като дете сте имали рана, най – вероятно след това са ви промивали с водороден пероксид. От 20-те години на 20-ти век водороден пероксид се използва като антисептик, заради способността му да убива бактериите. Подходящ е за премахване на мухъл и на петна върху бели дрехи. Когато работите с водороден пероксид, тъй като може да избели цветни влакна и повреди каменните повърхността с течение на времето.
Етерични масла
Многофункционални и чудесни миришещи етеричните масла намират широко приложение и имат редица лечебни свойства. Не е изненадващо, че те също са мощно средство срещу бактерии и гъбички. Когато се добавят към водка или разтвор на сапун и вода, някои етерични масла могат да подобрят почистващите им свойства, помагат за справяне с плесен, мухъл и миризми. Сред етеричните масла, които се справят успешно с бактериите, от които да избирате, особено чаено дърво, цитронела, здравец, лимонена трева, портокал и пачули. Понастоящем учените все още изучават способностите за борба с бактериите на етерични масла, включително потенциалната им употреба като антибиотик .
Пара
Простата комбинация от вода и топлина е възможно най-доброто дезинфектиращо средство без химикали. Когато се нагрее до поне 100 градуса, парата не само елиминира твърдите петна и мазнини, но може да дезинфекцира повърхностите.
Кастилски сапун
Със своите корени в района на Кастилия на Испания, сапунът на Кастилия, преди правен от зехтин, сега често се произвежда от смес от растителни масла. Понякога само капка сапун е всичко, което е необходимо, за да почистите съдове, повърхности, уреди…Ако не разполагате с такъв сапун, може да направите ваш, като добавите етерично масло от чаено дърво.
Използва калъфка на възглавница, за да почисти перките на вентилатора Изключително просто, но много хитро правило за...
19/11/2022