Кога да стартираме кето диетата

Кога да стартираме кето диетата
Източник: unsplash.com

Кетонната диета набира все по-голяма популярност заради бързите  и трайни резултати, които дава. В основата си тя налага драстично намаляване на приема на въглехидрати и увеличаване на мазнините, което води организма до състояние на кетоза. От там идва и названието кето диета

Започването на кето диета е сериозна и изискваща отдаденост и внимание стъпка. Кето начинът на живот ще промени изцяло метода, по който организмът ви черпи енергия. Важно е да се консултирате с лекар, или специалист преди да започнете кето режима, за да сте сигурни че за вашият организъм не е противопоказно.

В следващите редове ще ви запознаем с ползите от кето режима и с това как да го спазвате правилно и без риск за организма и здравето си.

Кето салата
Източник на изображение: FreePik.com 

Какво е кето диетата?

Кетонната диета е хранителен режим, който акцентира върху приема на мазнини, за сметка на въглехидрати. Целта е тялото принудително да влезе в състояние на кетоза. Когато е в състояние на кетоза, тялото започва да изгаря активно мазнините. 

Интересен факт е, че хранителният режим е създаден и прилаган първоначално за лечение на епилепсия, но показва изключително резултати в трайната загуба на тегло и набира широка популярност в цял свят.

При кето режима въглехидратите почти напълно липсват от менюто. Приемът на мазнини, за сметка на това, се увеличава с до 70% а останалата част от менюто е съставена от протеини. 

Храните позволени при кето режима са:

  • Месо

  • Риба

  • Яйца

  • Ядки и семена

  • Зеленчуци и др.

Основната цел на кето хранителния режим е да се доведе организма до значителна загуба на тегло благодарение на кетозата, да се подобрят нивата на кръвната захар и инсулина и да се увеличат енергията и концентрацията. 

В сайта на Forlife.bg ще откриете още полезна информация за кетозата и много хранителни добавки и продукти, които са подходящи за прием при практикуване на кето хранителен режим. 

Примерно кето меню за деня

Кето хранителният режим е съставен така, че да се чувствате сити през целия ден. Затова кето диетата е една от най-предпочитаните. Храните се обилно и не чувствате глад, а в същото време, килограмите значително намаляват.

Ето примерно кето меню за деня:

Закуска

Омлет с авокадо и сирене

3 яйца

1/2 авокадо, нарязано на парчета

50 грама настъргано сирене чедър

1 супена лъжица масло или кокосово масло за готвене

Сол и пипер на вкус

Начин на приготвяне:

Разбийте яйцата и ги изсипете в нагрят тиган с разтопено масло. Добавете сиренето и авокадото, след което гответе до готовност. Подправете със сол и пипер.

Обяд

Салата с пилешко месо и маслини

150 грама печено или скара пилешко месо, нарязано на парчета

1 чаша смесени зелени салати (спанак, рукола, маруля)

1/2 краставица, нарязана на парчета

1/4 чаша маслини

1/4 чаша фета сирене

2 супени лъжици зехтин

1 супена лъжица лимонов сок

Сол и пипер на вкус

Начин на приготвяне:

Смесете всички съставки в голяма купа. Залейте със зехтина и лимоновия сок, след което подправете със сол и пипер. Разбъркайте добре.

Вечеря

Сьомга с броколи и масло

 

200 грама филетирана сьомга

2 чаши броколи, нарязани на цветчета

2 супени лъжици масло

1 супена лъжица зехтин

1 скилидка чесън, нарязана

Сол, пипер и лимонов сок на вкус

Начин на приготвяне:

Загрейте зехтина в тиган и добавете сьомгата, като я готвите по 4-5 минути от всяка страна, или до готовност. В друг тиган разтопете маслото и добавете чесъна и броколите. Гответе докато броколите омекнат, след което подправете със сол и пипер. 

Има ли рискове?

Кето диетата е изключително ефективна при загубата на тегло и ви помага да подобрите метаболизма си, но при прилагането и може да изпитате някои странични ефекти.

Ето списък с рисковете от спазване на кето хранителен режим:

  • Кето грип – Често срещано явление е, в първите няколко дни от започване на режима да се прояви така наречения кето грип. Симптомите на кето грипа са същите като при обикновения грип и отшумяват бързо след като организма свикне със състоянието на кетоза.

  • Повишен риск от сърдечни заболявания – Високият прием на мазнини може да увеличи нивата на лошия холестерол при някои хора. Ако имате проблеми с холестерола, консултирайте се с лекар преди започване на режима.

  • Недостиг на хранителни вещества – Кето диетата ограничава почти напълно приема на някои храни, което може да доведе до недостиг на витамини и минерали.

  • Проблеми с бъбреците – Високия прием на протеини и мазнини може да представлява риск за състоянието на бъбреците и да доведе до бъбречни заболявания.

Ако имате съществуващи здравословни състояния, които ви карат да се съмнявате, че кето режимът е добър за вас, съветваме ви преди започването му да се консултирате с лекар, или специалист.

 

За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...