Защо Белият дом е бял

Защо Белият дом е бял
Източник: pixabay.com

Белият дом е сред най-разпознаваемите сгради в света. С неокласическата си архитектура и снежнобяла фасада, той е не само символ на властта в САЩ, но и културна и историческа икона. Но замисляли ли сте се защо всъщност Белият дом е... бял?

Историята зад цвета му е по-интересна, отколкото си мислите – и опровергава един много разпространен мит.

Как започва всичко

Още през 1791 г. Джордж Вашингтон избира мястото, на което да бъде издигната новата президентска резиденция. Архитектът Джеймс Хобан, родом от Ирландия, проектира сградата, вдъхновявайки се от европейските имения. Фасадата ѝ напомня на резиденцията на херцога на Ленстър в Дъблин.

Първата копка е направена през 1792 г., а през 1800 г. президентът Джон Адамс и съпругата му Абигейл се нанасят в недовършената все още сграда.

Първоначалният цвят

Белият дом не е бил бял от самото начало. Построен е от светлосив пясъчник, добит от каменоломни във Вирджиния. През 1798 г., шест години след началото на строителството, фасадата е покрита с варова мазилка. Това е направено не с естетическа цел, а като защита – мазилката предпазвала меките камъни от влага и замръзване през зимата.

Защо Белият дом е бял

Развенчаване на един мит

Популярен мит твърди, че сградата е боядисана в бяло, за да прикрие следите от пожара, причинен от британските войски по време на Войната от 1812 г. Истината е, че тя вече е била варосана години преди това. Името „Белият дом“ също се използва неофициално още тогава – в писмо от 1812 г. конгресменът Абия Бигелоу използва именно този израз, когато пише за президентската резиденция.

Официалното име

До началото на XX век сградата е позната под различни наименования: Президентската къща, Президентският дворец или Изпълнителната резиденция. Но през 1901 г. президентът Теодор Рузвелт решава официално да я нарече „Белият дом“. Това име подчертава уникалността на сградата – в сравнение с всяко друго губернаторско или изпълнително имение в страната.

Какво я прави толкова бяла днес?

След пожара от 1814 г., когато вътрешността е напълно унищожена, Джеймс Хобан отново участва във възстановяването на сградата. През 1818 г. вече използват бяла оловна боя, по-издръжлива от варта. Оттогава Белият дом редовно получава нови слоеве боя – цялостното пребоядисване се прави през няколко години, като се използват около 2150 литра боя за всеки пълен слой.

Днес се използва специална защитна боя, често с нюанс, наречен „Whisper White“. Тя запазва историческия вид на сградата и устоява на климатичните условия във Вашингтон.

С времето Белият дом се променя – добавят се нови крила, осъвременява се интериорът, правят се структурни ремонти. Но белият цвят остава постоянен. Той не е просто избор на боя, а част от идентичността на сградата – символ на устойчивост, история и национално самосъзнание.

 

За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...