В търсене на растения, подходящи за спалнята, със сигурност ще попаднете на банален списък от спатифилиум, гераниум, алое, хлорофитум и някои други. Някои от тях „пречистват въздуха“, други насищат въздуха с кислород, а трети дават усещане за „дзен“. Но за да се чувстват растенията добре, трябва да подсигурим комфортна среда.
За спалнята не трябва да избирате големи растения, ако ще ги поставите до леглото, защото не е практично.
Когато говорим за стайни растения у дома, имайте предвид, че повечето от тях идват от тропически климат. Това означава, че имат нужда от висока влажност. Затова помислете за овлажнител - той ще бъде полезен и за вашия сън!
Когато си лягаме, обикновено затваряме завесите, а сутрин, също често забравяме да ги отворим. Светлината е важен въпрос, който прави спалнята не най-благоприятното за растенията място. Особено, ако планирате да ги поставите далече от прозореца. Има много малко растения, които обичат сянка, има растения, устойчиви на сянка - а това е от съществено значение.
Ето няколко растения, които може да изберете:
Хамедорея
Хамедореята е едно от непретенциозните растения, които ще подхождат на всеки начинаещ. Не е взискателно към осветлението и може да расте както на сянка, така и на осветено място - просто трябва да го предпазите от продължително излагане на пряка, остра слънчева светлина.
Спатифилум
Той е доста лесно растение за грижа. Трябва да се полива така, че почвата в саксията винаги да е леко влажна. Но през зимата трябва да внимавате - твърде много влага може да доведе до гниене. Ако листата му увиснат, това означава, че няма достатъчно влага. Можете да го поставите както на частична сянка, така и на ярка разсеяна светлина.
Замиокулкас
Замиокулкас е друго лесно за грижа растение. Едно от основните му предимства е, че се чувства добре дори при ниска влажност на въздуха. Подходящ е за широк спектър от осветление, но вирее най-добре, когато е поставен на добре осветено място.
Хлорофитум
Хлорофитумът е изключително жизнеспособно растение, но се нуждае от ярка, разсеяна светлина, за да се чувства наистина добре. Той може да расте и на сянка, но цветът му постепенно ще стане по-малко наситен. Хлорофитумът може да вирее в целия диапазон на влажност и температура на въздуха в апартамента.
Нефролепсия
Както всички папрати, Нефролепсия изисква висока влажност или редовно пръскане на листата. Трябва да се има предвид, че колкото по-висока е температурата в помещението, толкова по-чувствително става към фактора влажност на въздуха. Място с частична сянка, осеяна с разсеяна светлина, е добре за него.
Епипремнум
Може да расте както на сянка, така и на ярка разсеяна светлина. Трябва да се полива само когато горният почвен слой изсъхне - сигурен признак за преливане може да бъде рязкото пожълтяване и падането на здрави листа.