Днес хората прекарват около 90% от времето си на закрито – не само на работното място, но и у дома. И ако навън въздухът е мръсен, у дома ситуацията не е по - добра. Редица фактори като брой на членовете в домакинството, заобикалящата инфраструктура и наличието на домашни любимци, са причини за високите нива на прахови частици.
Ето защо на помощ идват няколко хитри трика, които могат да помогнат да редуцирате нивото на запрашеност и мръсния въздух.
Вентилация
Осигуряването на добра вентилация не винаги означава да отваряте прозорците. Вентилатор в филтър и уреди за овлажнявате, йонизтори или изсушители, според нивото на влага в дома ви, също ще помогнат да пречистите въздуха.
Мухълът под контрол
Мухълът расте във влажните зони на дома, там, където няма вентилация, или области, които са постоянно влажни. За да расте, мухълът произвежда малки частици, наречени спори, които се носят във въздуха. Често наличието на мухъл е причина за някои здравословни проблеми като астма, както и хрема, дразнене на очите и кожата. Постарайте се да отстраните каквито и да е течове или проблеми с влагата веднага щом се появят, и ако откриете мухъл, незабавно се справете с проблема. Може да използвате смес от оцет и вода или белина и вода за рутинно почистване на влажните повърхности.
Растения
Научно доказано е, че домашните растения помагат за пречистване и подобряване на качеството на въздуха в закрити помещения. Най-добрите от тях са английски бръшлян, спатифилум, змийско растение, бамбук, драцена маргината.
Инвестирайте в правилните уреди
Ако търсите начин за ефективно премахване на праха, инвестирайте в прахосмукачка с HEPA филтър и редовно почиствайте с микрофибър или електростатичен плат, който ще събира прах, а не просто ще го разпръсква.
Заложете на естественото
Заменете химическите почистващи препарати с естествени алтернативи, за да намалите количествата вредни продукти у дома. В повечето от тях има летливите органични съединения (ЛОС), които могат да навредят, особено ако някой от семейството има алергия. Четете етикетите и потърсете препарати с "ниски ЛОС " или "нулеви ЛОС ".