Велоразходка до язовир Пчелина с гледки, които спират дъха

Велоразходка до язовир Пчелина с гледки, които спират дъха

Град Радомир се намира на около 45 километра от София, което го прави изключително подходяща дестинация за бързи уикенд разходки. Местните забележителности обаче не са особено популярни, затова днес ще ви представим едно красиво и магнетично място, което е една от "емблемите" на този край.

Пътешествието е до средновековния параклис Св. Николай Летни над язовир Пчелина, но с велосипеди, като началната точка е именно в град Радомир. Разбира се, ако не сте почитатели на велоприклоченията, до параклиса (или почти до него) може да се отиде и с автомобил, но за това малко по-късно.

До Радомир може да се стигне с влак, с автобус и с автомобил. Ако ползвате личен транспорт, маршрутът от София минава през Княжево, Черния кос и Перник. Целият път е с отделни платна в двете посоки, така че пътуването е бързо и безпроблемно. Обикновено отнема около 40 минути, ако няма задръствания на изхода на столицата.

 Велоразходка до язовир Пчелина с гледки, които спират дъха

Паркираме в центъра на Радомир, разтоварваме велосипедите и потегляме по улица "Иван Вазов" в западна посока. Асфалтовият път пресича железопътната линия близо до радомирската гара и започва плавно да се изкачва на югозапад към близкото село Борнарево. Още преди да стигнем до селото обаче, се отбиваме наляво при грипа стопански постройки.

Асфалтът свършва в една от махалите край селото и пътят става черен, но утъпкан. Ако в близките дни е имало валежи, можете да очаквате сравнително големи и дълбоки локви, но при сухо време в летния сезон такива условия са по-скоро изключение. 

 Велоразходка до язовир Пчелина с гледки, които спират дъха

До село Прибой черният път се движи успоредно на стар бетонен напоителен канал, така че няма къде да се объркате. Първата отсечка приключва със стръмно спускане към центъра на селото. Там можете да спрете за почивка и да разгледате църквата Успение Богородично, в която има запазени стенописи от 16-и век и е обявена за паметник на културата.

Следващата отсечка от маршрута отново е  асфалтова и свързва селата Прибой и Поцърненци с плавно увеличаващ се наклон. След влизането в Поцърненци продължавате по главната улица направо, която завършва със стръмно изкачване до последните къщо в селото. Там приключва и асфалтираният участък, а пътят става черен. 

Велоразходка до язовир Пчелина с гледки, които спират дъха

 Тук е мястото да споменем, че ако сте стигнали до с. Поцърненци с автомобил (след Радомир продължавате в посока Кюстендил, минавате през с. Прибой и на първата отбивка завивате вдясно към с. Поцърненци), тук е удобно място да паркирате и да продължите пеша. От края на асфалтовия път до параклиса разстоянието е около 3 километра.

Първоначално черният път се изкачва, минава през една от махалите на селото, следва кратко спускане и също толкова кратко, но стръмно изкачване до брега на язовира, където се намира параклисът Св. Николай Летни.

 Велоразходка до язовир Пчелина с гледки, които спират дъха

От него се открива зашеметяваща гледка във всички посоки към язовира, който е с обиколка от 34 километра и е разположен между селата Ковачевци, Радибош, Лобош и Поцърненци. Изграден е през 70-те години на миналия век, като преди това на негово място се е намирало село Пчелинци. Днес то е на дъното на водоема, който е един от най-големите в Югозападна България.

От селото е останала само средновековната църква Св. Николай Летни, която е спомената още през XIX век от историка Константин Иречек. Предполага се, че е построена през XIV век, за което свидетелства една от плочките на прага, но за съжаление много малка част от стенописите са съхранени до наши дни.

Гледката към околността със сигурност ще ви задържи сравнително дълго време, защото буквално спира дъха. Брегът на язовира точно до самата църква представлява отвесна стена с височина от поне 20 метра, която не е обезопасена по никакъв начин, така че стъпвайте внимателно.

Близо до язовирната стена пък се намира скалното образувание Вучански камък - скала с височина около 15 метра, която се намира на малък полуостров.

 Велоразходка до язовир Пчелина с гледки, които спират дъха

Връщането с велосипедите до Радомир беше по същия път, но ако разполагате с повече време и запас от физически сили, можете да съчетаете посещението на параклиса с обиколка на някои от останалите интересни места около язовир Пчелина. От северната му страна пък има няколко комплекса с бунгала и къщи за гости, ако сте решили да останете за повече от един ден.

Общото разстояние (отиване и връщане) от Радомир до яз. Пчелина е около 33 километра. Теренът не е сложен и може да се премине без проблем и от начинаещи, които нямат кой знае какъв опит в планинското колоездене. Преди самия параклис със сигурност ще се наложи да слезете от колелата и да побутате, но съвсем за кратко, тъй като наклонът става доста стръмен. 

След велопохода (ако имате сили), можете да разгледате и останалите забележителности в Радомир. Сред тях е естественият водопад Бучалото с височина 10–12 метра, който се намира в североизточната разширена централна част на града.  Стойовата къща от XVII век пък е един от редките представители на възрожденската архитектура, запазени в този край.

 Велоразходка до язовир Пчелина с гледки, които спират дъха

На връщане от пътешествието спираме да заредим гориво и да възстановим част от изразходените калории в бензиностацията на Газпром на Черния кос. Важно е да споменем, че до края на месец май всеки, който поръча пет кафета от обектите на Газпром, автоматично печели ниво "Платина" на своята карта за лоялност "С нас на път". То ще важи през целия месец юни.

Велоразходка до язовир Пчелина с гледки, които спират дъха

 

За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...