Естетически привлекателна среда, простор, функционалност и ясна организация на пространството. Това е стилът на минимализма, който набира все повече популярност в последните години и има основателна причина за това.
Много хора съществуват в условията на бързия ритъм на живот в град, претоварен с рекламни табели, сгради с различни размери и суматоха.
Попадайки в такива условия, искате да се приберете у дома, за да усетя и видя простора, свободата, липсата на малки и натоварващи детайли. Ненатрапчивата, но комфортна среда ще ви помогне да се отпуснете, да спите добре и да се отпуснете.
Класическият минимализъм в интериора ще се хареса на тези, които не толерират хаоса и къщата. Това е добро решение за хора, склонни към перфекционизъм и ред. В такава среда е лесно да се почистват, да се поддържат строги пропорции на предметите и да се създават интересни, но лаконични комбинации.
Истинският стил на минимализъм в интериора обаче не означава аскетичен начин на живот или финансови нужди. Напротив – тук може да има лукс, блясък и една непорторма семплост.
Минимализмът се появява в интериора през 20-30-те години на миналия век.
Неговият произход е предшестван от тенденциите на конструктивизма, осигуряващи ясна и обмислена организация на пространството. Конструктивизмът от своя страна се превърна в алтернатива на Арт Нуво, който се характеризира с шик на естествени материали, извити и често масивни линии и богато украсен декор.
Друг фактор, допринесъл за появата на минимализъм в интериора на апартаментите, е краят на Първата световна война през 1918 г. Индустриите за мебели и строителни материали едва започват да възстановяват своята дейност, докато хората се насочват към лаконична, лека и ненатоварваща среда.
В следвоенния период архитектите (най-вече Франк Лойд Райт) започват да проектират работнически домове, които са функционални и прости. Резултатите от работата им бързо се влюбиха в обществото.
Всичко това заедно повлиява на появата и дългосрочната популярност на ново решение в интериора - минимализъм.
Основните характеристики на минималистичния интериорен дизайн:
Колкото е възможно повече свободно пространство.
Такова решение често се постига чрез демонтиране на прегради, замяна на интериорни врати с арки, увеличаване на отворите на прозорците и създаване на второ осветление в двуетажни жилища.
Симетрични, ясни и пропорционални линии.
Мебелите са модерни, правилни по форма, вместителни, сгъваеми и многофункционални. Понякога дизайнерите предпочитат асиметрични мебели.
Добре осветени стаи.
Използват се не повече от три цвята. Най-често използваните цветове са: бяло, сиво, черно, бежово, сребристо. Един ярък цвят може да ги допълни: зелено, жълто, червено и др.
Мебелите са поставени по такъв начин, че да има възможно най-много свободно пространство.
Няма малък декор.