Влажността е мярка за количеството вода в пространството и се измерва в проценти. Например при стопроцентова влажност в околната среда има максимално количество водни пари и повече въздух не може да поеме. Тоест изпарението на водата при такива условия става невъзможно.
Учените смятат влажността за „относително понятие“ и я изчисляват по специална формула, но не е необходимо да я знаете, за да я определите у дома. Достатъчно е да се въоръжите с влагомер и да направите измервания без излишни математически изчисления.
Ето някои фактори, които влияят на нивото на влажност в къщата:
Температура на въздуха и сезон
През зимата влажността ще бъде по-ниска поради факта, че студеният въздух задържа по-малко водна пара от топлия въздух. Ето защо през зимата ръцете изсъхват, появяват се сухота и зачервяване на очите, необходим е хидратиращ крем за тяло. През лятото въздухът е по-влажен.
Условия в апартамента
Наличието на отоплителни уреди, тяхната мощност и режим на работа влияят пряко върху влажността на помещението. Между другото, овлажнителят също е важно устройство за поддържане на оптимален микроклимат.
Местоположение
То влияе върху много неща: включително влажността на въздуха. Например, в тропическите ширини влажността се счита за по-висока, отколкото в северните ширини, а хората, които са близо до вода, дишат по-лесно от жителите на "бетонни кутии".
Тъй като влажността се счита за важен показател за здравето, нейните норми са - в апартаменти и къщи - от 30 до 45%, а максималният е 60%. В същото време температурата на въздуха трябва да бъде най-малко 19 и не повече от 23 градуса по Целзий.
Според изследвания, човек се чувства най-добре при влажност на въздуха от 30 до 60%.
Защо изобщо трябва да следите тези скучни проценти на влажност в къщата? Защо понякога трябва да изключвате овлажнителя? Защо е полезно да намалите парното през зимата?
Високата влажност има неприятни последици:
При влажност на въздуха над 80% популацията на акарите започва да нараства. Те стават причинители на алергии, заселват се във възглавници, одеяла, гънки на дивана и шкафове с вещи. Но когато влажността е под 50%, акарите спират дейността си.
Високата влажност привлича гъбичките. Те виреят при влажност над 60%.
Мухълът се появява и в помещения с по-висока от нормалната влажност. Когато в стаята има повече от 70%, той лесно се разпроsтранява.
Разбира се, най-лесният начин да решите проблема с прекалено влажния или сух въздух е с овлажнител, дифузер или изсушител.
За да намалите влажността, проверете работата на аспираторите в проблемните зони, включете по-често климатика, сушете изпраните дрехи на балкона.
Второ, затворете вратата на банята, поставете стайни влаголюбиви растения в къщата , купете аквариум или настолен фонтан, пръскайте вода в стаите два пъти на ден със спрей бутилка и правете по-често мокро почистване, за да повишите нивото на влажност.