Грешки, които дори дизайнерите правят

Грешки, които дори дизайнерите правят

Изразът „Красиво не означава удобно“ се отнася не само за дрехите и обувките, но и за интериора. Повечето хора преследват стилен външен вид на апартамент, но без да мислят за удобство и комфорт. Ето някои неприемливи грешки и дизайнерски решения и как да ги избегнете.

Грешка 1: Премахване на коридора

Много собственици решават да се отърват от коридора, като го комбинират с хол, баня или кухня. Струва им се, че коридорът е безполезна стая и ако бъде елиминиран, нищо лошо няма да се случи. Уви, последиците от такова решение се наблюдават още в първите дни след преустройството, когато през хола или общата зона с кухня започват активни движения с количка, велосипед, тежки чанти или куче.

Коридорът в апартамента, дори и да е малък, е важна буферна зона, която разделя апартамента на две части: обществена, „мръсна“ и частна, „чиста“. Ако няма коридор, пригответе се за често почистване.

Грешки, които дори дизайнерите правят

Грешка 2: Не се мисли за  съхранение

Минимализмът е добър, но не и когато става въпрос за системи за съхранение. Особено важно е да ги обмислите внимателно, ако площта на апартамента е малка, тъй като всички предмети, които не са на техните места, ще създадат хаос и визуален шум.

Най-правилното решение би било да се прибегне до скрити системи за съхранение, които спестяват място и правят апартамента по-светъл, по-просторен, удобен, не затрупан с голям брой гъвкави мецанини. Помислете по следните въпроси:

 Грешки, които дори дизайнерите правят

• Колко неща в момента се съхраняват във апартамента?

• Какви гардероби има в момента в стаите?

• Колко души живеят тук и има ли планове за нови членове?

• Какви мебели, декор и домакински уреди искате да сложите в стаите?

• Колко сувенири обикновено носите от ваканцията и къде ги съхранявате?

Отговорът на тези въпроси ще помогне правилно да планирате всички нови системи за съхранение. Ако това не бъде направено, след ремонта ще установите, че дори половината от нещата не се побират във вградените гардероби. И няма да е възможно да се инсталират нови мебели, тъй като вече няма да има място за тях.

Грешка 3: Слагате малко контакти и ключове

Този проблем е особено често срещан в кухнята. Много хора вярват, че три или четири гнезда ще бъдат достатъчни за домакинята, забравяйки, че те обикновено са заети от постоянно работещи уреди: хладилник, кана, микровълнова фурна, абсорбатор. И тогава няма място, за да включите кафеварката или миксера.

Грешки, които дори дизайнерите правят

Планът на електротехника няма да се получи правилно, ако нямате представа как трябва да изглежда интериорът преди началото на ремонта. В специална програма трябва да нарисувате стая с всички мебели, декор, уреди, подредбата на интериорните врати, така че всичко да се вижда ясно. Ергономичността е не по-малко важна: например, най-удобно е да зареждате телефона, докато седите на дивана, така че гнездото трябва да се намира в непосредствена близост до мебелите, а на стената, където ще бъде окачен телевизорът, трябва да има поне четири гнезда за оборудване.

Грешка 4: Декориране на обикновен интериор

Разноцветен текстил, тапети с щампа, мебели с шарка на краката - сега всичко това е демоде, защото на мода са едноцветните интериори. Смята се, че те изглеждат красиви, стилни, лаконични и е по-лесно да се впише всеки декор в тях. И това е наистина така, с изключение на един малък нюанс - ако не предвидите цветни акценти, апартаментът ще изглежда скучен и безличен.

 Грешки, които дори дизайнерите правят

Грешка 5: Подредба на мебелите по стените

Мебелите трябва да "дишат" и да не стоят близо един до друг. Опитайте се да отдалечите обзавеждането от стените и да ги преместите по-близо до центъра, за да направите композицията по-интересна.

Грешки, които дори дизайнерите правят

Моля, обърнете внимание: Разстоянието между отделните мебели трябва да бъде най-малко 1,2 м и не повече от 2,5 м.

Грешка 6: Избирате  имитация на естествени материали

Тук ситуацията е същата като при фалшивите обувки или аксесоари. Имитацията винаги изглежда евтина и разваля интериора. Ето защо, опитайте се да игнорирате тапет "бетон", подови настилки "паркет" и кухненски плотове "мрамор". 

Грешки, които дори дизайнерите правят

За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...