Философия на прането

Философия на прането

Прането не е лесен процес. Много хора си мислят – събирам дрехите, слагам ги в пералнята и пускам на определена програма. Но не е съвсем така. Преди да започнете да перете, трябва да разберете с какъв вид тъкан трябва да се справите и в какъв режим да я перете. Обикновено цялата информация е на специален етикет, но ако не е там или надписът е изтрит след дълго носене на дрехи, можете да следвате следните правила:

Памук: пране на 30 до 90°C (в зависимост от цвета на плата); сушене при средна температура.

Спално бельо: пране при температура не по-висока от 40 ° C; сушене при най-ниска температура.

Найлон: пране при температура не по-висока от 40 ° C; сушене при средна или ниска температура.

Полиестер: пране при температура не по-висока от 40 ° C; сушене при средна или ниска температура.

Коприна: деликатно пране при температура не по-висока от 40 ° C; автоматичното сушене е забранено.

Вълна: деликатно пране при температура не по-висока от 30 ° C; автоматичното сушене е забранено.

 Философия на прането

Сортирането на прането

Първо, цялото бельо трябва да бъде разделено на три категории: тъмно, светло и цветно. Тъмното се отнася до наситени нюанси като черно, червено, тъмносиньо или кафяво. Можете да сложите дрехи в бели, бежови и пастелни цветове в кош със светли цветове, като всички ярки неща попадат в категорията на цветовете.

След това прането трябва да бъде сортирано по вид тъкан. Например вълната и памука трябва да се перат отделно, тъй като изискват различни температури на водата, времена на пране и скорости на центрофугиране. Също така, не перете дрехите с кърпи за баня. Последните губят пухкавост, която остава върху останалите неща. Освен това бельото с изразени петна и миризми също трябва да бъде в отделна купчина.

 Философия на прането

За да поддържате нещата в перфектно състояние след пране, преди да заредите машината, трябва да направите следното:

Извадете всичко от джобовете си, закопчайте копчета и ципове. Така дрехите ще запазят формата си;

Обърнете елементите с бродерия, щампи и украси навътре;

Поставете деликатните предмети в специална мрежеста торбичка. Ще помогне за предпазване на тъканите от увреждане;

Използвайте мерителна чаша, за да измерите правилното количество прах или течен перилен препарат. Поставете капсулите за пране директно в барабана преди зареждане.

Когато избирате програма за изплакване, е важно първо да проучите как се различават. Необходимата информация можете да намерите в инструкциите за пералната машина. Въпреки това, можете да се ръководите от общото правило: колкото по-плътна е тъканта и по-силно е замърсяването, толкова по-дълга е програмата и толкова по-висока е температурата на водата. Основните програми на повечето перални машини имат подобни характеристики:

Програмата за деликатни тъкани включва използването на студена вода и центрофугиране на ниски скорости. Често обаче температурата на водата и мощността на центрофуга могат да се регулират;

Ежедневният цикъл на измиване обикновено продължава не повече от час. Температурата на водата не надвишава 40 ° C, а цикълът на центрофугиране се извършва на ниска скорост, за да се сведе до минимум образуването на гънки;

Интензивното пране е подходящо за силно замърсени вещи. Програмата включва предварително накисване в студена вода и пране при 60 до 90 °C;

Програмата за бельо може да включва второ изплакване и центрофугиране с висока скорост.

 Философия на прането

След като приключите с прането, опитайте се да извадите прането от машината възможно най-скоро. Ако използвате сушилня, изберете настройките въз основа на вида на тъканта и това колко е суха. Когато нещата изсъхнат, започнете да гладите. Тук също е важно да изберете правилната температура. Ленът и памукът могат да издържат на висока топлина и мощно налягане на пара, докато синтетиката, вълната и коприната изискват по-ниски температури и по-малко пара.

 Философия на прането

Всички домакински уреди изискват поддръжка. Пералнята и сушилнята не са изключение. Перилният препарат, омекотителят и остатъците, натрупани в пералнята, могат в крайна сметка да доведат до мухъл и миризми на плесен. Отстранявайте остатъците или космите от домашни любимци след всяко измиване. Веднъж месечно извършвайте основно почистване със специални продукти.

Що се отнася до сушилнята, след всяко зареждане трябва да се почиства филтърът за власинки.

За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...