Добавките са важни, ако искате да сте здрави. Ако ядете вечер, ще напълнеете. А въглехидратите са враг. Интернет е пълен с информация за различни диетични тенденции, които след внимателна проверка се оказват напълно неверни.
Вижте шест от най-често срещаните митове за храненето, които всъщност не са истина.
Мит №1: Въглехидратите ви правят дебели
Въглехидратите са един от трите макронутриента. Те ви дават енергия, поради което са толкова важни за спортистите. Въглехидратите също ви осигуряват фибри във вашата диета , които са важни за храносмилането и поддържат червата ви здрави. Препоръчва се приемът на въглехидрати да съставлява до 65% от дневните калории (за предпочитане това идва от храни с високо съдържание на фибри).
Дълго време хората вярваха, че въглехидратите ги карат да наддават. Теорията е, че диетата с ниско съдържание на въглехидрати е най-добрият начин да загубите нежелани килограми или да поддържате желаното тегло. Това не е вярно. Въглехидратите имат същите калории като протеините: 4 калории на грам. Мазнините, от друга страна, имат повече от два пъти повече калории (9 кал на грам). Изберете въглехидрати с високо съдържание на фибри. Те са полезни за храносмилането ви, поддържат ви сити по-дълго и стабилизира кръвната захар. Те включват:
Пълнозърнести храни и продукти
Плодове
Зеленчуци
Бобови растения
Мит № 2: Всеки трябва да приема добавки
Друг широко разпространен мит е, че се нуждаем от хранителни добавки, за да сме здрави. От мултивитамини и аминокиселини до суперхрани на прах, в аптеките, дрогериите и онлайн магазините има безброй добавки. Трябва да бъдете много внимателни, ако решите да използвате добавки, тъй като много от тях не са достатъчно тествани и съдържат примеси. Наистина ли имате нужда от хранителни добавки ? Не. Ако следвате балансирана диета, включваща ежедневни зеленчуци и плодове, тогава тялото ви получава всичко, от което се нуждае. Винаги има изключения от всяко правило; възможно е естествените храни да не могат да осигурят достатъчно хранителни вещества, ако вашата фитнес тренировка е много интензивна. Добавките могат да имат смисъл за спортистите. Те също трябва да се приемат по време на бременност или за лечение на определени недостатъци. Въпреки това, преди да започнете произволно да добавяте добавки към диетата си, консултирайте се с вашия лекар.
Мит №3: Детоксикацията почиства тялото ви
Първо, тялото ви не натрупва токсични вещества, които трябва да бъдат елиминирани чрез прочистване. Детоксикацията или прочистването е друга тенденция в диетата, която не се основава на никакви научни доказателства. Ако тялото ви е здраво, черният дроб и бъбреците ви елиминират всякакви вещества. Не е нужно да правите дни на сокове, за да се пречистите.
Мит № 4: Не можете да си набавите есенциалните аминокиселини от веган диета
Аминокиселините са градивните елементи на протеините. Двадесет от тях присъстват в тялото, включително есенциални, полуесенциални и несъществени. Незаменимите аминокиселини (напр. валин, левцин и изолевцин) трябва да се абсорбират от храната, тъй като човешкото тяло не може да ги произвежда.
Можете да получите всички незаменими аминокиселини от вегетариански източници, но концентрацията варира. Ето защо е добра идея да комбинирате вегански храни с високо съдържание на протеини и да включите много различни растителни протеинови източници в диетата си, като например:
Соя и соеви продукти
Темпе
Сейтан
Бобови растения
Овесени ядки
Киноа
ядки
Семена
Мит № 5: Кафето причинява загуба на течности
Кафето може да дехидратира тялото ви. Защо иначе трябва да пиете чаша вода с всяка чаша? Това не е съвсем вярно. Ако след чаша кафе чувствате, че трябва да отидете до тоалетната, това е така, защото кафето стимулира бъбреците. Така че тази вкусна напитка не ви дехидратира, но има диуретични свойства. А чаша кафе преди тренировка може дори да подобри представянето ви.
Мит №6: Ще наддадете на тегло, ако ядете вечер
„Всичко, което трябва да направя, е да погледна пликче с чипс вечер и започвам да напълнявам.” Със сигурност сте чували такива изказвания и може би дори сами сте ги казвали. В действителност тялото ви не се интересува кога ядете. Той не знае, че е обяд, 18 или 21 часа. Ако напълнявате, това е защото консумирате повече калории през деня, отколкото изгаряте. Зависи какво ядеш, а не кога го ядеш. Ако сте наистина гладни, докато гледате телевизия вечер, тогава слушайте тялото си и хапнете нещо.
Но ако ядете обилно преди лягане, това може да има отрицателен ефект върху съня ви – особено ако ядете нещо мазно или пиете алкохол.
За още идеи за дома последвайте ни в