6 града в Европа, които са построени буквално на ръба на пропастта

6 града в Европа, които са построени буквално на ръба на пропастта

Европа, както и останалият свят, е пълен с невероятни места. И ако в някои случаи говорим за живописни пейзажи или красива архитектура, то в други можем да говорим за синтез на тези характеристики. Вярно е, че в случай на отделни селища тази асоциация се оказва с малко крайност, например, ако са построени на върха на дълбока клисура или на склона на стръмна скала. Вижте шест европейски града, които са построени буквално на ръба на пропастта.

1. Кастелфулит де ла Рока (Каталуния, Испания)

Кастелфолит де ла Рока (Castellfollit de la Roca) с право се нарича едно от най-красивите села в Каталуния. И в много отношения това стана възможно благодарение на нестандартното му местоположение: къщите са построени в буквалния смисъл на думата на ръба на базалтова скала, образувана поради срещата на няколко потока лава в древни времена. На пръв поглед изглежда, че къщите на испанския град в следващата секунда просто ще паднат от скалата в речния поток. Това чувство обаче е погрешно и около хиляда души живеят в Кастелфулит де ла Рока без никакви проблеми. Нещо повече, дори тяхната архитектура е здрава като скалата, върху която е издигната:

2. Рокамадур (Франция)

Рокамадур (фр. Rocamadour) е малък, но стар френски град, известен още от 12 век. И ее построен точно над дефилето на река Алзу в югозападната част на Франция. Къщите на селището са буквално изсечени в скала, чиято височина достига 120 метра. Освен това можете да се изкачите по серпентината, за да се насладите на невероятни гледки към долината на реката и гъсти вековни гори. Основната атракция на Рокамадур обаче е светилището - останките на Свети Амадур, който е свидетел на смъртта на Свети Петър и Павел в Рим, след което отива в тези части, избирайки живота на отшелник. Днес хиляди поклонници идват във вертикалния град, за да посетят реликвите в Chapelle Notre-Dame.

3. Бонифачо (остров Корсика)

Град Бонифачо (фр. Bonifacio) се намира на южния край на остров Корсика. Селището е толкова малко, че се побира на една скала, чиято височина е 70 метра. Има дори древна легенда за това място, според която Одисей е спрял тук. Населението на Бонифачо е малко под три хиляди души. В допълнение към улиците на града, който частично стои на ръба на скала, популярна атракция е древната Цитадела, откъдето можете да слезете до морето по 187 стъпала на Арагонските стълби.

4. Ронда (Испания)

Ронда също абсолютно заслужава титлата скалист град. Намира се в испанската провинция Малага. Но за да стигнете до него, трябва да се изкачите по планинския серпентина до височина от цели 760 метра. Освен това река Гуадалевин тече точно през града, която се простира в каньона Ел Тахо. За да се преместите от една част на града в друга, ще трябва да преодолеете дефиле с дълбочина повече от 100 метра, през което е хвърлен един от най-старите мостове на планетата. И от двете страни на пропастта буквално висят както старинни имоти, така и модерни вили. Ронда е известна и като родното място на легендарната испанска корида: именно тук се намира най-старата арена за корида.

5. Позитано (Италия)

Град Позитано (ориг. Positano) се намира на брега на испанския Амалфи и има статут на един от най-популярните туристически центрове. Особена красота му придават спретнати цветни къщи, които успяха да се впишат толкова органично в околния възвишен пейзаж, че сякаш винаги са били тук като естествено покритие на планината. Освен това градът е забележителен и със своята история: например до 16 век той се смята за един от най-проспериращите на територията на съвременна Италия. Но още през 19 век по-голямата част от населението емигрира и едва през петдесетте години на миналия век, след публикацията на Стайнбек за Позитано, той отново привлича вниманието на италианци и туристи.

6. Фира и Ия (Санторини)

На остров Санторини, който е част от група гръцки острови, разположени близо до Крит в Егейско море, можете да видите едновременно два зашеметяващи скални града, наречени Фира и Оя. Първият е разположен на висока 400-метрова скала, а Оя е построена на върха му с гледка към подводния вулкан. Историята на появата на самия Санторини също е интересна: оказва се, че това е остатък от кратера на вулкан, чието изригване е станало тук около 1450 г. пр.н.е. По склоновете на двата града има огромен брой ослепително бели къщи. които образуват безброй сложни лабиринти от тесни улички.

 

За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...