Храната може да бъде вкус, емоция, изживяване…Тя ни кара да се успокоим, но може и да предизвика чувство на вина. Защото всички имаме своите слабости, когато става въпрос за това, което обичаме да ядем.
Има различни храни, независимо дали са здравословни или не, а зад тях има интересни факти за които никога не бихте се досетили или помислили.
Повечето уасаби сосове в супермаркетите всъщност са хрян.
Истинското уасаби е предизвикателство за правене и скъпо. Като алтернатива повечето видове в магазина е оцветен хрян с аромати.
Най-скъпата пица в света струва 12 000 долара.
Това е така, защото приготвянето й отнема 72 часа и може да бъде приготвена само от трима италиански готвачи. Пицата е гарнирана с 3 вида хайвер, буфало моцарела, омар от Норвегия и Чиленто и розова австралийска морска сол.
Един бургер може да съдържа месо от 100 различни крави.
Това е така, защото телешкото месо, използвано за приготвяне на бургери, както в заведенията за бързо хранене, така и в магазините за хранителни стоки, е направено от мускулни тъкани.
Бонбоните с плодов вкус блестят заради восък.
Да, същият восък, който се използва при автомобили, карнаубският восък, е същият тип восък, който се използва за придаване на лъскав блясък на сладките бонбони.
Индийското орехче е халюциноген.
Ако ядете индийско орехче в големи дози, то действа като халюциноген поради естественото съединение, наречено миристицин.
Крекери имат дупки в тях по определена причина.
По време на процеса на печене, ако крекерите имат дупки, предотвратява въздушните мехурчета да развалят продукта.
Кетчупът се е използвал като лекарство.
Още в началото на 1800 г. хората смятат, че доматите имат лечебни качества. Лекар дори е твърдял, че могат да лекуват диария и лошо храносмилане, така че е направил рецепта за вид доматен кетчуп, който след това се превърнал в хапче.
Белият шоколад не е шоколад.
Името му е измамно, защото белият шоколад не съдържа компоненти на обикновения шоколад. Това е просто смес от захар, мляко, ванилия, лецитин и какаово масло.
Отглежданата в изкуствени условия сьомга е боядисана в розово.
Дивата сьомга е естествено розова заради скаридите, които яде. Междувременно отглежданата във ферми сьомга е бяла, но и се дават специфични растителни пигменти, за да получат същия оттенък като дивата сьомга.
Крекерите са по-лоши за зъбите ви от захарта.
Киселината е най-голямата причина за кариес, а не захарта. Крекерите остават по зъбите ви, което в крайна сметка е предпоставка за размножаване на бактерии.
Чушките всъщност не изгарят устата.
В лютите чушки има химикал, наречен капсаицин, дава усещане за огън в устата ви.
Американското сирене не е американско.
Топено сирене на слайсове се смята за американски продукт, но всъщност е изобретено в Швейцария. Създадено е от Валц Гербер и Фриц Стетлер през 1911 г., за да удължи срока на годност, преди да бъде изпратено в чужбина.
Сиренето е най-крадената храна в света.
Всъщност е откраднато толкова много, че има свой собствен процент! Около 4% от цялото сирене, произведено по целия свят, се оказва откраднато. Има дори черен пазар за сирене!
Един на всеки четири лешника се озовава в Нутела.
Нутелата е толкова популярна, че 25% от всички лешници се озовават в буркан! Тъй като те са в толкова търсени, някои университети се опитват да ги отглеждат в лаборатории, за да компенсират глобалния недостиг.
Определена музика може да ви накара да пиете по-бързо.
Изследователите проведоха експеримент, за да видят как навиците на хората за пиене се променят в зависимост от музиката, която свири. Силната музика сякаш кара хората да пият повече и по-бързо.
Шоколадът е бил използван като валута в древните цивилизации на Мексико и Южна Америка.
Когато ацтеките доминират в Мезоамерика, те харесват какаовите зърна, които не можеха да се отглеждат в тяхната цивилизация. Те трябваше да разчитат на маите и търгуват с тях какаови зърна като система за пари.
McDonald's продава 2,5 милиарда хамбургери всяка година.
Това се равнява на 75 хамбургера на McDonald's, продавани всяка секунда, всеки ден, или 6,5 милиона хамбургера всеки ден!
Срокът на годност на бутилирана вода няма нищо общо с водата.
Водата не може да се развали, но бутилката, в която е, може. Пластмасовите бутилки в крайна сметка ще започнат да изпускат химикали във водата. Това няма да направи водата вредна за пиене, но ще промени вкуса й.
Някои хора се страхуват от фъстъчено масло.
Да ти залепне фъстъчено масло на небцето е досадно, но да имаш ирационален страх от това да се случи е друго нещо. Но има фобия за всичко и това често срещано явление не е изключение. Арахибутирофобията е страхът от фъстъчено масло да не се залепи за устата ви!