С толкова много празниците, които отминаха и които предстоят тепърва е лесно да се отпуснем и да започнем да пренебрегваме някои неща по подредбата у дома. Но не е нужно да чакаме обещанието, което си даваме всяка Нова година, да бъдем по – подредени и организирани. Просто те трябва да бъдат наш приоритет постоянно, дори и в края на настоящата година. И тъй като сме на прага на новите 12 месеца, ето няколко идеи за организация, с които ще влезем на чисто в 2018.
1. Решете откъде да започнете
Каква част от живота или жилището си усещате най-хаотично? Опитайте се да го стесните до определено пространство във вашия дом или конкретна област от живота си. Може би старата спалня ви кара да полудявате? Или мястото в кухнята не ви стига, за да се съберете и да готвите заедно, а хаосът ви изнервя. Отбележете кое ви стресира най-много и започнете от изпълнимите сега цели. Например подредете килера сега, а новата спалня и евентуално преподреждане или разширение на кухнята нека бъдат цели за следващата година.
2. Минимизирайте проблема
"Дезорганизация" е дума, която всъщност не означава нищо сама по себе си. Дали проблемът е бъркотията и това, че никой не прибира след себе си или това, че не може да разпределяте времето си? Може би това е въпрос на организация на личните ви задължения. Премислете кой е коренът на тази "дезорганизация" и се опитайте да го решите следващата година.
3. Направете списък със задачи и започвайте
Сега, когато имате област, в която да се насочите, и да се фокусирате върху проблема, направете списък с конкретни, измерими задачи, които можете да направите от сега и до началото на следващата година (поставете си някаква дата, например 31 януари).
Ето как може да изглежда
Област: Разхвърляна спалня, пълна с дрехи
Проблем: Безпорядък
Задачи: Да даря половината от дрехите; да купя достатъчно закачалки; да прибирам всичко на мястото му.
Област: Винаги закъснявам за среща
Проблем: Управление на времето
Задачи: да организирам всичко така, че да ми е под ръка и да не губя време (например ключовете да си имат място в коридора), да планирам облеклото си предната вечер; да направя органайзеер със семейните задължения.
Няма лесни начини, за да постигнете всичко това. И най-важното, включете семейството си в тези цели, защото ако сами се опитвате да градите нещо, а нямате подкрепа, нищо чудно съвсем скоро да се откажете.
Успех в организацията!