Почистването и декорацията на дома ни може да бъде и трудна задача. Понякога имаме толкова много въпроси, особено когато се касае за деликатни, трудни за почистване материали или се чудим от къде да започнем с декорацията на стаята.
От Real Living се обръщат за съвети към няколко професионалисти по почистване и интериорен дизайн, които отговарят на най-често задаваните от хората въпроси.
Как да почиствам и поддържам велурените мебели?
Велурът е деликатна материя, която лесно улавя мръсотия и прах, затова инвестирайте в четка за велур, с която да почиствате. На всеки две седмици, почиствайте мебелите с прахосмукачка, за да отстраните трохи и видима мръсотия. След това леко изчеткайте, за да премахнете фините замърсявания и да поддържате в добро състояние. Както при всякакви тъкани, ако разлеете нещо, веднага попийте с хартиена кърпа. За по-трудни петна се обърнете към професионална фирма.
Каква е разликата между санитизиране и дезинфекцията и кое кога трябва да се прави?
Санитизирането и дезинфекцията често се смятат за едно и също нещо, но всъщност те са два процеса на почистване. Санитизирането е подходящо за предмети, които могат да влязат в контакт с храна, като дъски за рязане, кухненски мивки и кухненски плотове. Заразите и микроорганизмите върху тези предмети ефективно се убиват чрез дезинфектиране.
Дезинфекцията осигурява по-дълбоко почистване и премахва по-вредните микроорганизми. Обикновено се прави за зони с голям контакт, като дръжки на врати, ключове за осветление и дистанционното на телевизора, както и с участъци с висок трафик като пода на банята и кухнята, кухненски плотове, гъби, парцали, тоалетни и кошове за боклук.
В повечето случаи все още трябва да започнете с просто почистване, преди да дезинфекцирате. Почистете или изтрийте първо кухненския под, след това приложете дезинфектанта.
Препоръчва се санитизирането да бъде толкова често, колкото и почистването, а дезинфекцирането може да се извършва два пъти месечно или месечно.
Как да премахна бели водни пръстени от старинните дървени мебели?
Нищо не е по-разочароващо от това, да видите онези неприятни бели водни пръстени върху дървените мебели. За щастие ключът към проблема е само на една ръка и се намира във вашия хладилник. Всичко, което ви трябва: майонеза. Сложете около две супени лъжици на хартиена кърпа, леко натиснете и разтривайте. Основните съставки на майонезата- яйца, масло, оцет и лимон са същите състав, както и на вашия лак за дървени мебели. А най-хубавото е, че няма да навреди на повърхността.
Когато ремонтирам стая, какво е първото нещо, което да направя? Трябва да избера цвят за стените или първо да намеря новите мебели?
Първо решете какъв конкретен стил искате. Търсите шик или ултра модерен дизайн? Или ретро? А може би индустриален? След като решите, разгледайте конкретни предложения и интериорни решения с вашия стил, разгледайте наличните мебели преценете кои могат да се използват. Ако имате такива, те са вашата основа, от която може да започнете търсене за цвят. В много мебелни магазини се предлага и направа на цялостен проект, на който дизайнери ще ви визуализират бъдещата стая. Оттам също може да почерпите идеи и вдъхновение и да решите за цвета на стените.