Може да звучи провокативно, но дори и в дома на най-идеалната домакиня, обсебена от чистота, можете да намерите места в жилището й, където не е толкова чисто, колкото би искала. Вижте 8 "проблемни" места в къщата, които могат да развалят репутацията на идеална домакиня.
1. Фризер/ камера
Ще бъдете изненадани, но списъкът с най-мръсните места в къщата се оглавява от фризера/камерата. Да, въпреки ниската температура, там живеят около 11 милиона бактерии. Пристигат там заедно с продукти като месо и риба. И ако по-рано домакинствата периодично размразяват и измиват хладилника поради заледяване, след появата на системите без замръзване, това вече не е необходимо. Всъщност камерата трябва да се мие редовно, поне веднъж на всеки три седмици. За да направите това, изключете хладилника, освободете я от продуктите и внимателно избършете всички стени с разтвор на сода и оцет. След тази процедура оставете камерата отворена за два или три часа.
2. Мивката в кухнята
Невероятно е, но в мивката има повече микроби, отколкото в тоалетната. Влажната среда, мръсните ястия, остатъците от храна предлагат идеална среда за разпространението на микроби, включително Е. coli и Salmonella. И ако дезинфекцирате тоалетната периодично, не забравяйте да правите това и с мивката. Важно е да дезинфекцирате и канала.
3. Дръжката на сифона
Смятате, че тоалетната е най-проблематичното място в тази картина? А какво ще кажете за дръжката или бутона на сифона? Много рядко се сещаме за него, а пръските, в комбинация с високата влажност и липсата на естествена вентилация насърчават възпроизвеждането на микроби върху нея. Веднъж на ден третирайте с дезинфектант за баня.
4. Вентилационни решетки
Вентилационните решетки рядко привличат вниманието ни, а това място е истински рай за микроби, които след това дишаме. Ако отворът е на тавана, той е по – труден за почистване, а високата влажност и парите създават идеален "климат" за умножаване на микробите. Веднъж седмични минавайте със сапунен разтвор.
5. Килим
Всички текстилни повърхности са убежище на много бактерии и микроби. Освен това на такива места с времето могат да се появят прахови акари. По-лошо става с пухкавите килими, които трудно се чистят. В допълнение към редовното почистване с прахосмукачка, на всеки четири месеца килимите трябва да се мият или дезинфекцират с пара.
6. Завесите в банята
Не подценявайте важността да се грижите за завесата в банята. Поради високата влажност се натрупва голямо количество мръсотия, което в крайна сметка се превръща в токсична мухъл. С течение на времето тя се наслоява и може да предизвика заболявания на черния дроб и дихателните пътища. За да избегнете това, измивайте завесата с дезинфектанти най-малко веднъж на две седмици. След всяка баня я дърпайте, за да я изсушите.
7. Между възглавниците на мебелите
По време на почистване не забравяйте да обърнете внимание на мебелите и най- вече на тесните места под възглавниците. Ще бъдете изненадани колко боклук може да се натрупа там. За почистване на такива места използвайте специална дюза за прахосмукачката, лепкава ролка или мокър парцал.
8. Банята
Според изследване във всяка четвърта баня има стафилококи и много други опасни бактерии. Не забравяйте, че дор мястото, в което се къпем има нужда от дезинфекция. Важно е редовното почистване на банята с помощта на средства, съдържащи хлор. Освен това някои бактерии навлизат в банята по канала, затова не ги пренебрегвайте.