След голямото почистване вече сядаме удобно с мисълта, че домът ни е перфектен и излъскан отвсякъде. Трябва да ви разочароваме. Защото се оказва, че не е съвсем така. В дома ни има толкова много места, които пренебрегваме, но които са потенциални носители на микроби и бактерии.
Вече ви показахме осем такива зони. Вижте още седем.
1. Рамките на прозорците
Вашите прозорци може да са кристално чисти, но какво да кажем за рамките? В прореза на прозоречните рамки влиза дъждовна вода, натрупват се улична прах и мръсотия. Следователно, всеки път, когато започнете да почиствате прозорците, обърнете внимание на рамката. Почистете сухата маса с помощта на сода и пероксид. Оставете за 3-5 минути, след което избършете с кърпа.
2. Главата на душа
Вероятно никога не сте си помисляли колко микроби живеят в главата на душа. Всички тези бактерии падат на нашата кожа и могат да предизвикат различни заболявания. Ако искате да се предпазите, не забравяйте да махате редовно главата и да я почиствате с разтвор на сода или лимонена киселина.
3. Слушалката на домофона
Първо тя е покрита с прах, който често забравяме да забършем. Освен това често я докосваме с мръсни ръце, без да мислим, че като я слагаме на ухото си, всички тези бактерии отиват към нашата кожа. Затова веднъж седмично избърсвайте със сапунен разтвор и антибактериална кърпа.
4. Филтъра на каната
Не забравяйте, че всички части, които са в контакт с вода, се нуждаят от специална грижа и цялостно почистване. Филтърната дюза е такава част. В нея се наслояват различни бактерии, които поглъщаме с водата. Почиствайте веднъж на всеки един или два месеца.
5. Спалното бельо
То също изисква специално внимание и грижа. Мъртвите клетки на кожата, частиците на човешките секрети в комбинация с топла среда правят леглото истинско огнище на микроби. Нормалното пране не помага тук. Не забравяйте, бактериите може да унищожите при температура от най-малко 65 градуса
6. Изтривалката
Тя е предназначена да изтрием краката си в нея, за да не внасяме мръсотия в къщата. Въпреки това, много хора изобщо не се сещат за нея и тя става разпространител на още повече микроби. За да се предотврати това, редовното изпирайте с топла вода и силни дезинфектанти.
7. Полюлей
Полюлеят може да бъде официално наречен прахоуловител. И това не е изненадващо, защото виси високо и е изключително неудобно да се измие. Следователно, с течение на времето, плафони и компоненти на осветителното тяло натрупват прах. Ако вашият полилей се състои от подвижни части, те могат да бъдат отстранени и измити. И се опитайте да го правите поне веднъж месечно.