Едно от хубавите неща на седмичното почистване е, че всеки, който е допринесъл за бъркотията през седмицата, сега може да се включи, независимо от възрастта. Да, това може да не е много удобно и желателно за някои членове на семейството, но е задължение, в което трябва да се участват всички. Как обаче да го направим по – леко и приятно? Ето няколко съвета.
1. Съберете всичко, необходимо за чистенето на едно място - кофа за водата, гумени ръкавици, кърпа, почистващи препарати, спрей за почистване на прозорци, кухненски кърпи и торби за боклук. Това ще ви спести много време и няма да се налага да се връщате в кухнята многократно.
2. Започнете с местата с висок трафик и където по подразбиране е най-мръсно - кухнята, баните, тоалетните и коридора.
3. Ако се разсейвате лесно, задайте си време за почистване на определените зони. Така ще имате стимул и ще действате по – енергично. Пуснете и малко музика, за да се мотивирате.
4. Оцет, сода бикарбонат и лимонов сок са чудесни почистващи препарати и дезодорират. Не се чувствайте длъжни да използвате само скъпи продукти на химична основа, само защото са определена марка.
5. Пазете чистота с няколко превантивни мерки
- всеки да си събува обувките когато влезе
- сложете изтривалка пред вратата, за да бършете обувките
- почиствайте веднага, след като видите нещо изцапано, за да не се разнесе из останалите помещение
6. Имайте под ръка винаги чанта за ненужни вещи – дрехи, играчки, уреди. Преглеждайте ги веднъж месечно и решете кое ще изхвърлите, кое ще подарите или дарите.
7. Разпределяйте
Изобщо не е необходимо да чистите всичко сами. Дори е задължително да включвате всички членове на семейството, защото така те ще се научат да пазят чистота. Помолете мъжа си да почисти с прахосмукачка, децата да забършат праха или да сортират прането.