Животът в големия град често се свързва с по – ограничената площ за живеене, по- тесните и малки, но не по - малко уютни жилища. И ако малкият дом означава по – лесно почистване, по – бърз и евтин ремонт и повече сплотеност, той създава и немалко затруднения като недостатъчно място за багаж и повече креативност при позициониране на мебелите и гъвкавост при обзавеждането.
Ето няколко трика, с които ще се справите лесно с предизвикателството „малък дом“.
Мултифункционалните мебели и уреди са ключови
Всяка мебел, която купувате за дома си трябва да има поне две приложения – от малкия диван, който се превръща в легло и пералня, която има и функция сушилня, до легло с място за багаж под него и масичка за кафе, която става на табуретка.
Мислете какво може да съхранявате под някоя мебел или в издигната част на пода
Легло, което е издигнато, предлага достатъчно площ за съхранение отдолу. Ако имате по – висока маса, помислете дали не може да съхранявате столове отдолу.
Запълнете всяко ъгълче и кътче
Всяко място, което е празно е потенциално място за съхранение. В кухнята празната стена може да приюти тиганите. В спалнята помислете за открит гардероб в ъгъла, а в хола за открит рафт.
Колкото по – високо, толкова по – добре
Когато търсите мебел, помислете тя да заема цялата стена. Така ще имате повече място за съхранение и същевременно ще направите помещението визуално по – голямо.
Дръжте подредено
Казвали сме го много пъти, но пак ще го повторим – когато всяко нещо си е на мястото, стаята изглежда по – светла, уютна и приветлива. И ще има повече място за вас.
Без излишни вещи
Ако имате много дрехи и вещи, които не носите или не ползвате, няма смисъл да ги държите. Благотворителността винаги е добре дошла и има двоен ефект – освобождавате място и ще зарадвате някого.
Изберете една голяма мебел като фокусна точка
Вместо да купувате множество малки мебели, заложете на една голяма. Така ще направите стаята визуално по – голяма и ще осигурите достатъчно място за преминаване.