Всичко ново е добре забравено старо. Неслучайно все повече хора търсят вдъхновение от атмосферата на 50-те и 60-те години на 20-ти век, но с по-модерен прочит.
Ето защо решихме да ви покажем пример за апартамент, който се намира в стара сграда, но е така оформен, че прави мост между старо и ново по един много деликатен и специален начин.
Първоначално апартаментът е стандартно разделен на отделни стаи, всяка от които има прозорец и един еркер. Собствениците искат интериор, в който любимите им мебели да изглеждат органично, и голяма всекидневна с мека зона, където да е удобно да приемат гости.
За да направят това възможно, дизайнерите оставят изолирани само спалнята и банята, но ги разширяват малко. Кухнята е оградена със стъклена преграда.
В хола стена с телевизор отделя коридора, а на другата стена във вградена конструкция е библиотека. Дизайнерите не искат да затрупват средата на стаята, затова лампата беше окачена до дивана, така че да не блокира гледката, но при желание може да се промени местоположението й. В същата стая беше поставена трапезария.
Кухнята се оказва малка, но липсата на горни шкафове и неутралната цена на фасадите я правят визуално по-широка, а всички кухненски прибори са поставени в долните шкафове. Кухнята е с голям прозорец, което помага на светлината да влиза през стъклената врата в общата част и така не само кухнята, но и целият апартамент се изпълва с лекота и усещане за простор, така че тук никой няма да е тясно.
Основният детайл в спалнята е стар скрин от 50-те години. Дизайнерите проектират леглото в същия стил с него.
От миналото в апартамента са останали розетки и мазилка, а за да се подчертае духът на ретрото, стените са украсени със скици-репродукции.
Просторна баня с душ, вана, два умивалника, тоалетна и перално помещение е въплъщение на всички основни тенденции в ретро стила. Има и свободно стояща вана на крака боядисани стени, и карирани плочки, и чугунен радиатор.