Най-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди

Най-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
Източник: freepik.com

Домакинските уреди отдавна са станали незаменими помощници, но като всяка електроника, те могат да се развалят. И ако понякога това се дължи на производствен дефект, в други случаи може да бъде следствие на неправилно боравене. Вижте няколко съвета, които да следвате и с които ще си спестите аварии и скъпи ремонти.

Изключвайте уредите правилно

Всеки уред има превключвател, който трябва да се използва, преди да се изключи от захранването. Простото издърпване на щепсела от контакта може да ги повреди.

Не използвайте уредите с мокри ръце

Ако уредът не е проектиран да работи в условия на висока влажност и няма водозащита, избягвайте да го боравите дори с мокри ръце. Попадането на вода в електрониката може постепенно да я повреди и дори да причини късо съединение, или токов удар.

 Най-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди

Не превишавайте ограничението за тегло

Това важи особено за перални машини, микровълнови печки и мултикукъри, които са проектирани за определено тегло на прането и храната. Претоварването на уреда е най-лесният начин да съкратите живота му, така че отделете време да прочетете ръководството.

Не използвайте мокра или мръсна тенджера

Този съвет се отнася за мултикукърите, които са доста взискателни към чистотата на съдовете, поставени в тях. Външната част трябва да е суха и чиста.

Не използвайте домакинска прахосмукачка за строителни отпадъци

Обикновената прахосмукачка не е проектирана да събира нещо по-сериозно от домашния прах. Затова не я използвайте за пясък, цимент, парчета тухли или стъкло, и особено вода, която може да унищожи не само филтъра за прах, но и двигателя.

 Най-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди

Не включвайте хладилника веднага след покупката

Когато купите нов хладилник от магазина, изчакайте около 6 часа, преди да го включите. Това важи ено, ако не сте сигурни, че уредът не е бил накланян по време на транспортиране. В този случай, по-добре е да изчакате до 12 часа, преди да го включите.

Не поставяйте топла храна в хладилника

Всички храни, които възнамерявате да съхранявате в хладилника, трябва вече да са охладени. Ако не искате да ремонтирате или сменяте компресора, никога не слагайте дори топла, камо ли гореща храна в хладилника.

 Най-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди

Не загрявайте малки порции храна в микровълновата

Ако планирате да хапнете малка порция и да я загреете в микровълновата, поставете чаша вода вътре заедно с чинията с храна. Малките порции или пускането на празна микровълнова фурна съкращават живота им. Естествено, не използвайте метални или пластмасови съдове в микровълновата.

Използвайте само специални домакински химикали

В пералните и съдомиялните машини трябва да се използват само специализирани домакински препарати. Всичко друго може най -малко да доведе до повреда на уреда, тъй като те не са предназначени за такава употреба.

Редовно почиствайте уредите

По време на употреба хладилници, микровълнови печки, перални, съдомиялни машини, прахосмукачки и други уреди се замърсяват. За да се удължи живота на електрониката, тя трябва да се почиства редовно - избърсва се с обикновена кърпа и периодично да се почиства основно със специални продукти за почистване и грижа.

За да избегнете неприятни изненади, по-добре е да отделите време и да проучите подробно ръководството за потребителя, преди да използвате който и да е уред. Четенето на инструкциите ще ви спести пари и време, изразходвани за ремонт на уред, повреден поради неправилна употреба.

За още идеи за дома последвайте ни в
Сподели:
Абонирай се за нашия бюлетин
Какво търсиш?...