Текстурирани покрития, акцент върху материалите, функционален декор и благородна естествена палитра - ефектният и смел индустриален стил е много подходящи за зоната за готвене. Но как да го постигнете?
Дизайнът на лофт кухнята се основава на общите принципи на тази тенденция.
Характеризира се с:
- Големи открити пространства - това произхожда от САЩ, където след мащабна криза празните сгради на бивши фабрики, заводи и складове започват да се използват като жилищни помещения. Спецификата на тяхната архитектура има своето влияние: големи прозорци, високи тавани, излишък от квадратни метри. Всичко това може да се повтори в селска къща, но в обикновен апартамент почти няма такъв лукс. Но това не е проблем - достатъчно е да следвате общата идея и да направите наличното пространство възможно най-отворено и свободно.
- Специални довършителни материали - в дизайна на кухня в стил трябва да присъстват тухлена зидария, бетон, необработено дърво и метал, характерни за тази посока. Те често се допълват със стъкло, естествен или изкуствен камък, шперплат. Не е забранено използването на надеждни имитации: например порцеланови каменни изделия с текстура на бетон или камък, MDF с повърхност, подобна на дърво, декоративна мазилка, подобна на тухли.
- Заглушени тонове - палитрата се основава на дълбоки естествени нюанси, предимно тъмни: сиво, кафяво, черно, венге, бронз. В стила, особено ако стаята е малка, те често използват по-светли и по-светли цветове на базата на бяло, бежово, светло сиво. Ярките цветове в тази посока не са необходими, тъй като акцентът е върху разнообразието от текстури.
- Вещи с характер - в допълнение към декорацията, оригиналните мебели и декори добавят жар към интериора. В кухнята това може да бъде индустриално осветление, метални бар столове, маса за хранене от масивно дърво, луксозни съдове, декорации от палети, големи дъски за рязане, външни елементи (като светлини, знаци или графити на стената).
Таванското помещение в чист вид не е толкова често срещано в интериора - обикновено се смесва с други стилове. Минимализъм, сканди, бохо и контемпорари са особено добре съчетани с него. Интересен контраст създават и класически детайли на „брутален“ фон: например кристален полилей или позлатени свещници, трапезни столове с кадифена тапицерия и лек лъскав блясък на емайла на фасадите.
Мебелите трябва да са висококачествени, монолитни, ако кухненската площ позволява - масивна. В същото време е важно да не създавате усещане за безпорядък. За зоната за готвене използвайте модулни тавански кухни с минималистични или, обратно, текстурирани фасади. По -добре е да изберете техника за вграждане, така че да не нарушава цялостната визия.
Помислете за оформлението на кухнята. Това ще зависи от площта и формата на стаята, както и от вашите нужди. Комплектът може да бъде всякакъв: ъглов, U-образен, успореден или с остров. Основното нещо е да направите пространството възможно най-отворено и визуално просторно, а не да го блокирате със стени, слепи прегради и високи стелажи. Особено ако зоната за готвене е комбинирана с хола.
В зоната за готвене, поради високата влажност и постоянните температурни промени, не се препоръчва използването на много декор. Изберете функционални вещи, които са изработени от материали, подходящи за характеристиките. Това могат да бъдат декоративни вази, красиви съдове, текстурирани панели или плочки на гърба.
Допълвайки интериора с аксесоари, играйте на контрасти. Комбинирайте груби и меки текстури, елементи от различни стилове, довършителни материали, форми и силуети, реколта и нови технологии. Таванското помещение приветства част от еклектизъм, особено ако го проектирате не в чиста форма, а го стилизирате.
Индустриалният характер на кухнята се подчертава най-добре от акцентни лампи. Изберете модели с детайли от метал, стъкло, ракита. Окачвания на вериги или стоманени вериги, както и имитации на улични лампи, изглеждат много стилни.