1. Лошо осветление
Дневната светлина е един от най-важните елементи за стилната всекидневна. Колко удобно е стаята, зависи от това колко светлината я изпълва. Ако страдате от липса на достатъчно прозорци или гледа на север, помислете за това, как да направите така, че стаята да изглежда по-голяма. За разлика от спалнята, където най-вече само спим, в хола прекарваме по -голямата част от времето си у дома. Компетентните дизайнерски техники могат да коригират недостатъците на оформлението и да ги превърнат в плюсове. Ако имате тясна и тъмна стая, използвайте много огледала, стъкло, цветни и прозрачни конструкции, за да напълните стаята с въздух колкото е възможно повече.
2. Грешки в местоположението на меките мебели и телевизора
Преди да започнете проектирането на хол, опишете основната функционалност на тази стая. Ако стаята ще се използва главно за отдих и комуникация на членовете на семейството, както и като домашно кино, си струва да се обърне специално внимание на местоположението на меката група и аудио и видео оборудване. Не закачвайте телевизора под ъгъл, твърде далеч или, напротив, твърде близо до дивана или фотьойлите. Всеки размер на телевизора има свои собствени стандарти и насоки за разположението на меката мебел спрямо екрана.
3. Лошо изкуствено осветление
Изкуственото осветление е друг важен компонент на комфортния престой в хола. Най-честите грешки са прекомерното осветление, недостатъчното зониране и липсата на затъмняване. Многостепенното осветление е най-подходящо за всекидневна: използвайте подови лампи , настолни лампи и аплици, за да създадете различни сценарии на осветление. Не е задължително светлината да запълва равномерно цялата стая; възможно е и да се използва точково осветяване на определени зони.
4. Разположение на корнизи и ниши за корнизи
Ако ще използвате завеси и бихте искали визуално да скриете корнизите, направете им предварително ниши в тавана. Обърнете внимание на отоплителните системи. Ако в стаята под прозореца е планиран стенен радиатор, не забравяйте да вземете предвид ширината му при проектирането на ниша.
5. Затрупване на пространството с мебели
Една от най-често срещаните ситуации при декориране на дневни, както и на други големи стаи в къщата, е изобилието от мебели. Искате да се възползвате максимално от пространството и да го запълните с различни предмети, като добавите функцията на кабинет, фитнес зала или трапезария към хола. Разбира се, може да има достатъчно място за всички обекти в плана и дори ще се спазват разстоянията за отделните елементи, но се опитайте се да използвате окачени конструкции вместо подови, както и да интегрирате шкафовете в ниши - това визуално ще запази, а понякога дори ще увеличи обема на помещението.