Всеки иска да живее в голям, широк и луксозен дом, но са малко хората, които могат да си позволят такъв. И все пак стремежът на всички е да бъдем обградени с уют, комфорт и да се чувстваме достатъчно удобно в дома си. И това може да се постигне, без значение дали живеете в студио с площ от 30 квадратни метра или апартамент с четири стаи от 100 кв.м. Важното е така да оформите площта, че да изглежда пространството по – широко и просторно. И ако при вторият случай това не е проблем, не така стои въпросът в малките жилища.
Има много правила за обзавеждане на малките пространства, като повечето се въртят около максималното съхранение и намаляване на визуалното претрупване. Все пак някои правила понякога е добре да бъдат нарушавани. Само защото имате малко жилище, не означава, че не можете да имате ярък и цветен дом. Вижте няколко идеи за малкото жилище и се вдъхновете за промяна.
1. Мислете вертикално.
За малкия дом има един основен ръководен принцип: мисли високо, когато е малко. Подовото пространство е ограничено и всеки винаги се нуждае от още опции за съхранение, така че на помощ идват стените. Помислете за високи рафтове, на които да съхранявате книги и аксесоари.
Прилагайте този принцип и в организацията на гардероба си: независимо дали имате вграден гардероб или стелажи, използвайте напълно пространството, като съхранявате неща отгоре, ако те вече не достигат до тавана.
2. Уеднаквете цветовата палитра.
Не всички харесват отворения план жилища. Ако вашият апартамент има по-малки съседни стаи, единна цветна палитра в къщата, ще ви помогне да я усещате по – голяма, тъй като намалява чувството за претрупаност. Най-добре е да използвате преобладаващо неутрални палитри в малките домове, тъй като прави пространствения поток да се чувства по-малко накъсан. Помислете за бои, които имат лек блясък: това помага да се отрази светлината и се дава илюзия за по-просторен дом.
3. Излъжете окото със завесите.
Смяната на материята на завесите не е единственият дизайнерски трик. Всичко е свързано с това, че стаята трябва да изглежда по-голяма отколкото е всъщност, което означава, че трябва да увеличите максимално височината на помещението, както и наличната естествена светлина.
За да дадете илюзията за висок таван, закачете завеси над рамката на прозореца - идеалната височина е около две трети от разстоянието между горната част на прозореца и тавана. За да оставите колкото е възможно повече светлина, издърпайте завесата около 15 до 25 сантиметра отстрани на прозорците. Ако използвате завеси, закупени от магазина, може да забележите, че те изглеждат непропорционални на прозорците ви, когато са отворени. Една проста опция би била да се купят два панела (а не само един) за всяка страна.
4. Избирайте мебели, монтирани на стена.
Подобно на вертикалното съхранение, мебелите, които са закачени за стената, са също от съществено значение за малкия апартамент. Така например може да сложите маса – конзола или телевизор, монтиран на стената, осветителни тела, монтирани на стена.
5. Сложете огледала.
Огледалата удвояват визуалното пространство като отразяват светлината в дома. Те също създадат илюзия за по-отворено пространство.
Малките стаи без прозорци могат да бъдат много депресиращи, но ако сложите рамкирано огледало, ще дадете илюзия за прозорец, като добавяте и фокусна точка към стаята и ще осветлите пространството. Също така обичам да използвам мебели с отразяващи повърхности.
6. Изберете вградени мебели.
Накрая, ако ремонтирате или тепърва обзавеждате дома си, си струва да мислите за вградени мебели. Вграденото място за съхранение в малките бани ще премахне нуждата от душ кабина, а вградените рафтове в хола са най-ефективния начин за използване на пространството от пода до тавана. Вградените пейки могат да настанят повече хора и дават допълнително място за съхранението отдолу.