Всяка страна по света има обичаи и традиции, които влияят върху стила и начина на живот на хората. Това безспорно оказва влияние и върху домовете им, начина, по който са обзаведени, цветовете, които обикновено избират, специфични мебели или начин на организация на домакинството. От Novate правят обиколка на няколко страни по света и влизат в къщите на средностатистическия жител. Естествено, в различните страни "средна класа" е различно понятие, защото ако в една държава това е домът с площ 60 кв.м, в друга може да е къща с пет спални и три бани.
Елате с нас около света и вижте как живеят в Япония, Германия, Великобритания, САЩ и Китай.
1. Япония
Дали това е дом на богат японец или не, е практически невъзможно да се направи разграничение. Тук домовете не са символ на просперитет и лукс, а се отличават с лаконизъм и хармония във всичко. Няма да видите тежки дизайнерски мебели или много декоративни елементи, а само елегантен минимализъм.
Важно за тяхната древна дзен философия е "Малкото е красиво". По този начин те се ръководят и в дизайна на домовете си, давайки предимство на великолепието на естествени материали, а в проектирането придават на всеки детайл дълбок смисъл.
2. Германия
Средният германска дом е основно двуетажна къща с просторна всекидневна, която се разгръща в кухнята. Спалните и баните са разположени на втория етаж.
В интериорния дизайн германците предпочитат идеална симетрия, смесване на шарки и модели. Дори прословутата им педантичност и сдържаност не им пречи да поставят семейни снимки навсякъде или да красят с порцеланови фигурки домовете си, като по този начин създават фина атмосфера на уют.
Основният им приоритет е да използват пространството на своя дом максимално, разумно, търсят функционалността и хармонията.
3. Великобритания
Британците винаги са били известни със своята консервативна визия за света и това е повлияло в организацията на интериора. Те държат на традициите, а в дома си използват умерена декорация, но в същото време искат да е организирано и удобно.
Техните домове се отличават с очарователен стил на проектиране, залагат на естествени дървени паркети, таванни греди, панели. Като правило във всяка къща има камина, облицована с керамика или естествен камък. На мраморния рафт винаги можете да видите изящни порцеланови фигурки и семейни снимки.
Стените често са с текстурирани тапети, а наличието на дървени елементи или мазилка говори за желанието за благородство и благодат.
4. Съединени американски щати
Най-важният фактор при създаването на интериора в САЩ е желанието им за максимален комфорт и многофункционалност у дома. Тяхното постоянно желание за промяна се отразява и върху дизайна на жилищата, съчетавайки, на пръв поглед, несъвместими елементи, които заради умелата декорация и ярки нотки, прави къщите уникални.
Обикновено те съчетават модерния стил на 30-те с класически, бароков или колониален стил. Дизайнът е доминиран от бяла цветова схема с някои ярки елементи.
Къщата, по правило, е обзаведена със скъпи мебели, необичайни предмети и задължително се намира извън града.
5. Китай
Китайският интериор е смятан за най-старият в света и има вековни традиции. Основният приоритет в създаването на дома е умелото използване на цялото пространство, съчетано с философията на фън шуй.
Заоблените гладки форми и преходност в интериора прави възможно създаването на специална и благоприятна атмосфера в цялата къща. Декорацията не е особено специална, със склонност към минимализъм, преобладават предимно мебелите и предмети от бамбук. Китайците предпочитат светли цветови схеми за запълване на пространството с чувство за чистота и простор.
Тук обаче винаги ще намерите ярки акценти, следствие влиянието на Фън Шуй. Предвид големината на китайските градове и пренаселеността, тук средният дом е апартамент в гъсто застроен квартал с площ малко повече от 50-60 квадратни метра.