Чували ли сте, че микровълновата радиация облъчва хората? А относно факта, че е опасно да живееш с постоянно работещ WI-FI рутер? Слуховете са си слухове, но често ни заплашват доста прости неща. Вероятно дори не сте знаели за много от тях.
Пластмасови кутии за храна
Ако на опаковката на вашите кутии виждате номер 7 в триъгълник, бъдeте внимателни. Такъв знак показва, че те са направени от бизофенол А - това токсично вещество прониква в храната, когато се нагрява в микровълнова фурна. Тогава вредният концентрат започва постепенно да се натрупва в организма и с течение на времето може да стане пагубен за здравето.
Освен това, номер 6 в триъгълник върху пластмасов контейнер е също лош сигнал. Това е обозначението на стирола, който се използва за производството на полистирол. Обикновено от него се правят чинии за плодове и месо, чаши за кисело мляко. Подобно на биосфенола, той е заплаха за тялото ви, след като поставите храна в пакет от него в микровълновата печка. Черният дроб и репродуктивната система ще пострадат най-много с времето, предупреждават експертите.
Най-лесният вариант е да не претопляте храната в съдове, а да я прехвърляте в чиния. Друг начин да се предпазите е да използвате за целта стъклени или керамични съдове. Можете да избирате и от полиетиленови или полипропиленови кутии.
Гъби за миене на съдове
Знаете ли, че обичайната кухненска гъба, с която миете чинии всеки ден, е 200 000 пъти по-мръсна от тоалетната седалка? Гъбата се превръща в идеална среда за размножаване на гъбички и мухъл след една седмица употреба. Средно една обикновена гъба съдържа повече от 362 вида бактерии, които причиняват сериозни инфекциозни заболявания, като остри чревни разстройства.
Едно много просто правило, което може да следвате: сменяйте гъбите за миене на съдове всяка седмица.
Килими
Повечето от нас имат един или повече синтетични килими у дома. Според експерти подобни „прахоуловители“ на канцерогени и всякакви опасни химикали могат лесно да причинят куп заболявания: от алергии до белодробни заболявания. И ако обичате да третирате нови килими с препарати за отстраняване на петна и различни защитни продукти, имате джакпот от токсични химикали в апартамента си.
Опитайте се да почиствате изкуствения килим поне веднъж на всеки шест месеца. Трябва също да го тупате навън веднъж на две седмици. Когато купувате нови, имайте предвид, че колкото по-дебел е, толкова по-трудно е да се поддържа.
Тефлонови съдове за готвене
Готвенето или затоплянето на храна в тиган е нещо обичайно за всички. Съществува обаче голяма заплаха: при високи температури политетрафлуоретиленът (вещество, което кара тефлоновите съдове да отблъскват мазнините и водата) отделя токсични вещества във въздуха. С помощта на изследвания върху животни учените стигнаха до тъжното заключение: политетрафлуоретилен причинява рак, увреждане на черния дроб и автоимунни сривове.
За тези, които не са готови да се откажат от тефлоновите съдове, ви съветваме да не надраскате покритието с прибори за хранене и да го измиете в топла вода с мека гъба. Най-добрият вариант би бил да се даде предпочитание на безопасни съдове за готвене, изработени от неръждаема стомана или чугун.